Reklama

AD1A ENVICON 2024 [25.11-10.12.24]

Bielsko-Biała. Kończy się remont otoczenia Zamku Sułkowskich

Bielsko-Biała. Kończy się remont otoczenia Zamku Sułkowskich
PAP/jw
28.02.2022, o godz. 14:23
czas czytania: około 2 minut
0

Do końca marca sfinalizowany zostanie remont otoczenia zamku książąt Sułkowskich w Bielsku-Białej, w którym mieści się Muzeum Historyczne. W pełnej krasie efekt prac bielszczanie zobaczą wiosną – powiedział PAP wicedyrektor muzeum Wojciech Glądys.

Dalsza część tekstu znajduje się pod reklamą

Reklama

ad1a regionalne Radomsko [31.10 – 2.12.2024]

“Termin zakończenia prac upływa z końcem marca. Powinniśmy się w nim zmieścić. Do dokończenia pozostała nam kamienna droga od strony pl. Chrobrego. Brukowana jest kamieniem rzecznym, co pochłania wiele czasu. To nie jest kostka, którą można szybko ułożyć” – powiedział PAP wicedyrektor. Dodał, że gotowe są też już tarasy od strony ul. Zamkowej oraz plac przed zamkiem. Posadzona zostanie jeszcze zieleń. Po zimie trzeba wszystko uprzątnąć. Z początkiem kwietnia odbędą się odbiory.

Koszt i zakres inwestycji

“Wiosną powinno być już wszystko gotowe. Wtedy też swobodnie dojść będzie można zarówno do samego muzeum, jak i kaplicy św. Anny, której wnętrze zostało wyremontowane” – zapowiedział Glądys.

Remont kosztował ponad 3 mln zł.

Inwestycja obejmowała otoczenie zamku: plac przed zabytkiem i szczyt muru oporowego wzdłuż wschodniej pierzei zabytku. Na dziedzińcu wykonane zostało odwodnienie. Ułożono nową nawierzchnię. Podczas prac brukarskich powstały wzory, które zarysowały dawną zabudowę. Bielscy archeolodzy Bożena i Bogusław Chorążowie odkryli tam fundamenty nieistniejących już budowli: XV-w. murów obronnych, prawdopodobnie kordegardy, która powstała nieco później, a także teatru książęcego i stajni wzniesionych w XIX w.

Na przypominającym taras szczycie muru oporowego zbudowana została altana. Remontowana jest krótka droga kamienna wzdłuż północnej elewacji.

Renowacja otoczenia zamku to druga część projektu, który w pierwszej fazie objął remont muru oporowego po wschodniej stronie obiektu. Chroni on zabytek przed osunięciem. Te prace zakończyły się wiosną 2019 r. Kosztowały ponad 2 mln zł.

Instytucja kultury

Bielski zamek został wzniesiony przypuszczalnie przez księcia cieszyńskiego Przemysława I Noszaka, żyjącego na przełomie XIV i XV w. W XV i XVI w. nastąpiła jego rozbudowa. Na przestrzeni wieków należał do wielu rodzin. W 1752 r. zamek nabył Aleksander Sułkowski, który dwa lata później otrzymał tytuł książęcy w Bielsku. Zamek pozostał własnością tego rodu do 1945 r. Ostatnim właścicielem był Aleksander Ludwik Sułkowski, który zmarł w 1956 r.

Muzeum Historyczne jest instytucją kultury samorządu województwa śląskiego.

Udostępnij ten artykuł:

Komentarze (0)

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu. Bądź pierwszą osobą, która to zrobi.
Reklama

AD1A ENVICON 2024 [25.11-10.12.24]

Dodaj komentarz

Możliwość komentowania dostępna jest tylko po zalogowaniu. Załóż konto lub zaloguj się aby móc pisać komentarze lub oceniać komentarze innych.

Te artykuły mogą Cię zainteresować

Przejdź do Zieleń miejska
css.php
Copyright © 2024