Reklama

AD1A PTAK GARDEN WARSAW EXPO [19.11-19.12.24]

Ile wojsko zapłaci za odpady z jednostek wysłanych w teren w sytuacjach wyjątkowych

Ile wojsko zapłaci za odpady z jednostek wysłanych w teren w sytuacjach wyjątkowych
18.03.2022, o godz. 10:52
czas czytania: około 2 minut
0

Do konsultacji publicznych skierowano projekt rozporządzenia Rady Ministrów w sprawie zasad i trybu wypłacania należności za zakwaterowanie przejściowe Sił Zbrojnych Rzeczypospolitej Polskiej w razie wprowadzenia stanu wyjątkowego i wojennego, ogłoszenia mobilizacji oraz w czasie wojny. Projekt przewiduje m.in. specjalne zasady naliczania opłat za odbiór odpadów wytwarzanych przez jednostki.

Dalsza część tekstu znajduje się pod reklamą

Reklama

AD1 Regionalne Leszno [05.11 – 25.11.2024]

Projekt dotyczy sytuacji, w której dochodzi do czasowego rozmieszczenia na terenach gmin jednostek wojskowych, żołnierzy i pracowników wojska zatrudnionych w tych jednostkach oraz osób towarzyszących siłom zbrojnym. A także magazynowania lub przechowywania urządzeń, uzbrojenia, środków materiałowych i sprzętu wojskowego – poza budynkami, lokalami i gruntami przeznaczonymi na zakwaterowanie stałe.

Zapłata z budżetu państwa

Wydatki z tytułu zakwaterowania przejściowego, poniesione przez organy wojskowe, są pokrywane z budżetu państwa. „Należności za zakwaterowanie przejściowe będą ustalane w drodze decyzji administracyjnych w odniesieniu do właścicieli nieruchomości będącymi osobami fizycznymi lub prawnymi. Zaproponowano określić stawki należności w wysokości 125 % stawek czynszu za najem analogicznych lokali użytkowych na danym terenie ogłaszanych przez wójta (burmistrza, prezydenta miasta) i obowiązujących na terenie gminy, na której znajdują się nieruchomości zajęte na zakwaterowanie – czytamy w uzasadnieniu projektu.

Porozumienia z właścicielami lub zarządcami

Należności za zakwaterowanie przejściowe na terenach i obiektach będących własnością Skarbu Państwa będą ustalane w drodze porozumienia z zarządcami lub użytkownikami tych nieruchomości. „W tym przypadku należności będą obejmowały ponoszenie lub zwrot zwykłych kosztów utrzymania nieruchomości (prąd, woda, gaz, odpady, ścieki, bieżące konserwacje urządzeń i drobne naprawy związane z eksploatacją obiektów), w zakresie uregulowanym w art. 260 § 1 Kodeksu cywilnego który stanowi: “Użytkownik obowiązany jest dokonywać napraw i innych nakładów związanych ze zwykłym korzystaniem z rzeczy. O potrzebie innych napraw i nakładów powinien niezwłocznie zawiadomić właściciela i zezwolić mu na dokonanie potrzebnych robót”.

Nie dla stawek rynkowych

Autorzy projektu zauważają, że zakwaterowanie przejściowe będzie się odbywało w sytuacjach szczególnych, daleko odmiennych od normalnego funkcjonowania gospodarki narodowej na danym obszarze. „W okresach wskazanych w rozporządzeniu (stan wojenny, wojna, mobilizacja) maksymalnie zostaje ograniczona działalność gospodarcza wolnorynkowa, w tym także w zakresie możliwości swobodnego przemieszczania się obywateli – osób fizycznych do hoteli, pensjonatów itp. Zatem ustalanie stawek należności w oparciu o poziom cen rynkowych w rzeczonym okresie zajęcia nieruchomości przez wojsko będzie w zasadzie niemożliwe” – czytamy w uzasadnieniu projektu.

Wypłata należności z tytułu zakwaterowania przejściowego będzie realizowana przez ww. organy wojskowe w terminie do 30 dni od dnia zwolnienia nieruchomości lub miesięcznie z dołu za dłuższe okresy zajęcia nieruchomości, a wydatki będą pokrywane ze środków budżetu państwa w części obrona narodowa, pozostających w dyspozycji wojskowych oddziałów gospodarczych, przewidzianych na bieżące wydatki rzeczowe.

Źródło: Rządowe Centrum Legislacji

Kategorie:

Udostępnij ten artykuł:

Komentarze (0)

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu. Bądź pierwszą osobą, która to zrobi.
Reklama

ad2 odpady budowlane [04.11-03.12.24]

Dodaj komentarz

Możliwość komentowania dostępna jest tylko po zalogowaniu. Załóż konto lub zaloguj się aby móc pisać komentarze lub oceniać komentarze innych.

Te artykuły mogą Cię zainteresować

Przejdź do Odpady
css.php
Copyright © 2024