Reklama

AD1A PTAK GARDEN WARSAW EXPO [19.11-19.12.24]

Circular Restart: Polska w obiegu zamkniętym

Circular Restart: Polska w obiegu zamkniętym
dom
31.03.2022, o godz. 13:58
czas czytania: około 3 minut
0

Jak cyrkularna jest Polska? Innowo, Natural State oraz Circle Economy zbadają poziom cyrkularności w Polsce i wytyczą konkretne kierunki działań, aby polska gospodarka stała się bardziej cyrkularna, zrównoważona i konkurencyjna.

Dalsza część tekstu znajduje się pod reklamą

Reklama

AD1 Regionalne Leszno [05.11 – 25.11.2024]

Instytut Innowacji i Odpowiedzialnego Rozwoju Innowo połączył siły z agencją strategiczną Natural State z Norwegii i holenderską organizacją non-profit Circle Economy, aby oszacować w jakim zakresie polska gospodarka jest gospodarką o obiegu zamkniętym.

W ramach projektu zostanie przeanalizowane w jakim stopniu i czy efektywnie wykorzystujemy zasoby do produkcji i jak dużo tych zasobów jest marnotrawionych.

Raport “Circularity GAP Report Poland”, finansowany w ramach programu EEA i Norway Grants, dostarczy kompleksowych rekomendacji dla wdrażania założeń gospodarki cyrkularnej w Polsce.

Platforma dla Polaków i Norwegów

Celem projektu jest również zbudowanie platformy współpracy pomiędzy interesariuszami z Polski i Norwegii, a jego ambicją jest zainicjowanie nowych działań przemysłowych, badawczych i biznesowych oraz nawiązanie kontaktów na polsko-norweskich rynkach w zakresie rozwiązań gospodarki obiegu zamkniętego.

– Przez cztery lata działania Innowo przyglądałam się, jak w Polsce powoli rozwija się zalążek gospodarki obiegu zamkniętego. Teraz jesteśmy już gotowi, aby przeprowadzić transformację cyrkularną – dlatego bardzo się cieszę, że będziemy mogli zaprezentować pierwszą cyrkularną analizę i benchmarking polskiej gospodarki. A wiedza ta jest niezbędna, aby rozpocząć efektywny proces zamykania obiegów na różnych etapach produkcji i konsumpcji. Jednocześnie, bardziej cyrkularna polska gospodarka umożliwi w przyszłości stworzenie setek tysięcy nowych, zrównoważonych miejsc pracy zarówno w istniejących, jak i nowych branżach i łańcuchach wartości – mówi dr Agnieszka Sznyk, prezes Zarządu Innowo.

Metodyka Circle Economy

Dzięki zastosowaniu sprawdzonej metodyki Circle Economy projekt rzuci światło na zarządzanie zasobami w Polsce. Pozwoli to uzyskać wgląd w przepływ materiałów w polskiej gospodarce i zidentyfikować najskuteczniejsze możliwości poprawy efektywności wykorzystania zasobów oraz zamknięcia obiegów gospodarczych.

Poznanie aktualnego poziomu cyrkularności polskiej gospodarki, jest niezbędne do zidentyfikowania możliwości poprawy sytuacji w przyszłości. Gospodarka obiegu zamkniętego opiera się na innowacjach biznesowych i społecznych, dzięki którym możliwe jest utworzenie nowych miejsc pracy, usług i gałęzi przemysłu, umożliwiając poprawę jakości życia, przy ograniczeniu negatywnego oddziaływania na środowisko.

– Polska i Norwegia utrzymują silne stosunki dwustronne, a Norwegia jest kluczowym partnerem Polski w procesie zielonej transformacji. Współpraca nad raportem o cyrkularności gospodarki ma na celu wypracowanie wspólnego zrozumienia i wzmocnienie naszych dwustronnych relacji w zakresie biznesu, handlu, badań i rozwoju oraz rozwijających się małych i średnich przedsiębiorstw – mówi Anders Eide, ambasador Norwegii w Polsce.

Circularity Gap Report Poland

Analiza i kluczowe rekomendacje zostaną przedstawione w formie raportu Circularity Gap Report Poland. W proces ten zaangażowani będą przedstawiciele przemysłu, nauki, administracji oraz rządu, a całość zostanie zaprezentowana podczas Circular Week w Warszawie, w październiku 2022 r.

– Interesujące będzie określenie, jakie działania powinny być priorytetowe, aby Polska stała się bardziej cyrkularna i w jakim stopniu działania te są uwzględnione w różnych krajowych dokumentach strategicznych, takich jak Mapa Drogowa Transformacji GOZ – mówi Martijn de Cordez, CEO Circle Economy.

– Polska jest dużym rynkiem i jedną z najbardziej znaczących i rozwijających się gospodarek w Europie. Połączenie tych spostrzeżeń z opartą na naukowych podstawach analizą Circularity Gap Report Poland pozwoli na opracowanie priorytetów i inicjatyw biznesowych w obszarze GOZ na nadchodzące dekady, dodaje Cathrine Barth, dyrektor Circularities by Natural State.

Więcej szczegółów na temat Circularity Gap Report Poland oraz działań w Norwegii i krajach nordyckich znaleźć można TUTAJ.

Udostępnij ten artykuł:

Komentarze (0)

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu. Bądź pierwszą osobą, która to zrobi.
Reklama

ad2 odpady budowlane [04.11-03.12.24]

Dodaj komentarz

Możliwość komentowania dostępna jest tylko po zalogowaniu. Załóż konto lub zaloguj się aby móc pisać komentarze lub oceniać komentarze innych.

Te artykuły mogą Cię zainteresować

Przejdź do Aktualności
css.php
Copyright © 2024