Rada ministra

19 czerwca br. odbyło się pierwsze posiedzenie Rady Konsultacyjnej przy ministrze środowiska. Inicjatorem powołania Rady był minister środowiska Stanisław Żelichowski. Inicjatywa jest odpowiedzią na sygnały o niespójności nowego systemu prawnego w zakresie ochrony środowiska. Do zakresu działania Rady należy: dokonywanie przeglądu regulacji prawnych, zgłaszanie propozycji zmian, monitorowanie prawa unijnego i proponowanie w związku z tym zmian w prawie polskim. Rada ma także przeprowadzać analizy prawa pod względem jego skuteczności oraz zasadności przyjętych w nim instrumentów ekonomicznych. W skład Rady weszli m.in. Andrzej Kalwas prezes Krajowej Rady Radców Prawnych (przewodniczący Rady), Stanisław Rymar prezes Naczelnej Rady Adwokackiej (wiceprzewodniczący), Marek Kolasa prezes Krajowej Rady Notarialnej (wiceprzewodniczący), profesor Feliks Prusak z Wyższej Szkoły Prawa i Handlu w Warszawie, profesor Jan Głuchowski z Uniwersytetu im. Mikołaja Kopernika w Toruniu, profesor Paweł Czechowski z Uniwersytetu Warszawskiego, Aleksander Bentkowski prezes ARiMR oraz Stanisław Iwanicki prokurator IPN. Rada co pół roku będzie składać ministrowi środowiska sprawozdania ze swej działalności.

Ekoinicjatywy Gdyni

W Gdyni zakończył się internetowy konkurs pt. „Ekologia w naszej szkole”. W konkursie oceniano najciekawszą stronę www o tematyce ekologicznej. Zwyciężyły zespoły ze Szkoły Podstawowej Nr 47, Gimnazjum Nr 13 oraz Zespołu Szkół Chłodniczych. Organizatorem konkursu był Wydział Ochrony Środowiska i Rolnictwa urzędu miasta. Uroczyste wręczenie nagród odbyło się w gdyńskim magistracie w ramach obchodów Dnia Ziemi. – Wykorzystanie Internetu jako narzędzia edukacji ekologicznej okazało się strzałem w dziesiątkę. Do konkursu zgłoszono 39 prac z prawie 30 szkół, a w tworzenie ekologicznych stron internetowych przez kilka miesięcy zaangażowanych było 200 uczniów i 40 nauczycieli – powiedział nam Adam Kałduński, inicjator przedsięwzięcia. Najważniejszym celem konkursu, nad którym honorowy patronat objął Wojciech Szczurek – prezydent Gdyni, było poszerzanie wiedzy o środowisku oraz rozwijanie świadomości ekologicznej dzieci i młodzieży. Warto dodać, że nie jest to pierwsza proekologiczna inicjatywa WOŚiR urzędu miasta w Gdyni. Od ponad roku wydział, jako jeden z pierwszych w Polsce, używa jako podstawowego materiału biurowego papieru ekologicznego w 100% wyprodukowanego z makulatury.

Niecodzienny gość

Podczas swojej dwudniowej wizyty w Krakowie, w czerwcu br., książę Karol, następca tronu Wielkiej Brytanii, odwiedził siedzibę firmy Slag Recycling. Brytyjsko-polska spółka zajmuje się eksploatacją i gospodarczym wykorzystaniem zasobów jednej z największych w Europie hałd odpadów poprzemysłowych. Podczas wizyty, książę zapoznał się z działalnością spółki oraz zwiedzał teren zakładu samochodem terenowym. Przy jednym z gniazd produkcyjnych oglądał pracę maszyn produkujących kruszywa a z najwyższego punku hałdy podziwiał panoramę wyrobiska oraz wylew płynnego żużla. Książę wyznał, że coś takiego widzi po raz pierwszy i jest zaskoczony wielkością i rozmachem przedsięwzięcia. Wyraził radość z powstawania tego typu inicjatyw, które produkując pełnowartościowe surowce dla potrzeb nowych inwestycji budowlanych, jednocześnie chronią zasoby środowiska naturalnego.
(sr)

Ciechanowskie porządki

Ciechanowscy radni wypowiedzieli prawdziwą „śmieciową wojnę” mieszkańcom, którzy swoje kubły opróżniają w rowach i lesie. Przyjęta w 1997 r. uchwała zobowiązuje każdego mieszkańca do podpisania umowy z PUK albo do przedstawienia (w razie kontroli) rachunków za samodzielny wywóz śmieci na wysypisko. W celu kontroli został powołany specjalny dwuosobowy patrol (strażnik miejski i pracownik wydziału inżynierii miejskiej), który zawita do każdego gospodarstwa. Ludzie biednieją, dlatego nie chcemy obciążać ich mandatami a tylko namówić do podpisania umów z PUK-iem – mówi komendant Straży Miejskiej. Taki mandat może wynosić nawet 200 zł. W razie odmówienia zapłaty sprawę kieruje się do sądu grodzkiego. Nasilenie akcji trwa od dwóch tygodni i przynosi dobre rezultaty. Niestety jest jeszcze wiele spraw do wykrycia. Praktycznie na każdej ulicy znajduje się taka uchylająca od opłat osoba – dodaje komendant. Według informacji z PUK-u w ciągu dwóch tygodni akcji zostało podpisanych 27 umów i niebawem zostaną podpisane następne.
(ad)

Nowy minister

Podsekretarzem Stanu w Ministerstwie Środowiska został Krzysztof Panas, doktor nauk medycznych, absolwent WAM w Łodzi. Panas jest autorem modelu ratownictwa medycznego Krajowego Systemu Ratownictwa Gaśniczego Państwowej Straży Pożarnej. W latach 1998–2000 jako członek Zarządu Miasta Łodzi, nadzorował sprawy zdrowia, ochrony środowiska i pomocy społecznej. Od 2001 r. był prezydentem Łodzi.

Największy kontrakt

Firma Schneider Techkom Sp. z o.o. poinformowała, że Przedsiębiorstwo Oczyszczania Miasta z Berlina złożyło zamówienie na dostawę 49 sztuk urządzeń wysypowych do śmieciarek. Istnieje też szansa na poszerzenie zamówienia na następne 100 szt. w ciągu najbliższych dwóch lat. Berlińskie zamówienie jest największym kontraktem w 9-cioletniej historii firmy działającej na Śląsku. Gratulujemy.

Obligacje

Powiat obornicki oraz Bank Ochrony Środowiska podpisały umowę zlecenia organizacji, przeprowadzenia i obsługi emisji obligacji komunalnych. Łączna wartość programu emisji wynosi 4 mln. zł. Obligacje będą emitowane w 2002 r. Pozyskane środki przeznaczone zostaną na: rozbudowę szpitala powiatowego i budowę bloku operacyjnego, modernizację i remont dróg powiatowych oraz remonty odtworzeniowe obiektów oświatowych i doposażenie w sprzęt.

Zmiana prawa

W czerwcu br. Sejm uchwalił ustawę o zmianie Prawa energetycznego. Zgodnie z ustawą zmiany cen i stawek za ciepło w rozliczeniach z odbiorcami nie mogą następować częściej niż raz do roku. Ponadto zmniejszenie zamówionej mocy cieplnej wymagać będzie pisemnego wniosku złożonego przez odbiorcę w odpowiednim terminie. Ustawa zawiera także nową definicję odnawialnych źródeł energii.

Personalia

Na przełomie maja i czerwca br. z pełnionej funkcji został odwołany Zbigniew Wróbel, dotychczasowy dyrektor Zakładu Gospodarki Odpadami Komunalnymi. Nowym dyrektorem został Andrzej Kozłowski. Sylwetkę Zbigniewa Wróbla prezentowaliśmy kilkukrotnie na łamach naszego miesięcznika, w roku ubiegłym nominowany był do tytułu Dyrektora Roku 2000 w plebiscycie organizowanym przez KFDZOM i naszą redakcję.

Kolumnę przygotował Piotr Strzyżyński