Szansa czy zagrożenie?

Oczyszczanie ścieków jest procesem polegającym na redukcji zanieczyszczeń do parametrów określonych w przepisach prawnych. Następuje to za pomocą różnorodnych mechanizmów (przeważnie technicznych), chociaż w ostatnich latach, jako alternatywa, pojawiły się oczyszczalnie ścieków z udziałem roślin.

Już ponad pół wieku temu zaczęto na tej bazie budować pierwsze tego typu oczyszczalnie. Obecne doświadczenia wykazują, że jest to bardzo skuteczna metoda oczyszczania ścieków dla wsi, małych osiedli i zagród tam, gdzie ilość ścieków nie przekracza 1000 m3/dobę. Powyżej tej ilości metoda staje się nieekonomiczna.

Rozwój metody

Badania dotyczące oczyszczania ścieków przy użyciu oczyszczalni glebowo-roślinnych zapoczątkowano w Polsce w latach 1960-1968 w Osobowicach k. Wrocławia. Są to pola irygacyjne, które pomimo zdewastowania i ponad dwukrotnego przeciążenia osiągają pozytywne efekty.
Szybki rozwój badań nad oczyszczaniem ścieków z udziałem roślin i gleby nastąpił pod koniec lat 80-tych i na początku 90-tych. Oczyszczanie tą metodą znalazło swe zastosowanie w wielu miejscowościach Polski, gdzie zaobserwowano zadowalające wyniki. Przykładem tego jest oczyszczanie wód kopalnych w Bełchatowie oraz neutralizacja odcieków ze składowiska odpadów komunalnych w Ełku. W województwie pomorskim funkcjonują oczyszczalnie roślinne w Wieżycy i Przewidzu, a w wielkopolskim obiekty tego typu zl...