Agnieszka Szuster, Jerzy Ślusarczyk

Nowoczesne technologie uzdatniania pozwalają na tłoczenie do sieci wodociągowej wody o coraz lepszych parametrach jakościowych. Nie daje to jednak gwarancji, iż woda o równie dobrych parametrach dotrze do odbiorców. Główną przyczyną tej sytuacji jest stan sieci i instalacji wodociągowych, które wykonane są z materiałów podatnych na korozję i zarastanie osadami. W głównej mierze zjawiska te wpływają na pogarszanie się jakości wody.

Dotyczy to przede wszystkim odcinków o małych średnicach, zwłaszcza usytuowanych na końcówkach sieci, oraz tzw. stref mieszania, gdzie dociera woda pochodząca z różnych źródeł i o różnorodnym składzie fizyko-chemicznym. Powstają tam produkty korozji o słabych właściwościach ochronnych, a częste zmiany kierunku przepływu wody powodują ich odrywanie się od powierzchni rurociągów. Wpływa to na pogorszenie się jakości wody u odbiorców. Wzrasta stężenie jonów żelaza i metali ciężkich (głównie Pb, Cu, Cd), pochodzących z korozji sieci i instalacji domowych. W przypadku wód agresywnych, stężenie metali ciężkich zwiększa się już po kilkugodzinnej stagnacji w instalacji domowej1.
Aby przeciwdziałać tym zjawiskom niezbędne są kosztowne programy oczyszczania i ochrony sieci wodociągowej. Konieczne jest jej mechaniczne lub hydromechaniczne czyszczenie, drogi reling (pokrywanie powierzchni rur wyściółkami ochronnymi), a nawet wymiana starych zniszczonych odcinków sieci. Za...