Antoni Niedziałkowski

Popularność kompostowania odpadów komunalnych w Polsce wzrasta w szybkim tempie. Z roku na rok przybywa nowych obiektów do przetwarzania odpadów organicznych na „nawóz wysokiej klasy”, o czym świadczy zestawienie kompostowni w Polsce zamieszczone w lipcowym wydaniu „Przeglądu Komunalnego”. Analiza danych zawartych w zestawieniu wymaga jednak pewnego komentarza, co niniejszym postaram się uczynić.

Ilość kompostowni

W zestawieniu znalazło się 29 kompostowni, jako że nie ze wszystkimi firmami kompostującymi odpady organiczne udało się redakcji skontaktować. Brak informacji o pozostałych kompostowniach bardzo zaciemnia obraz całości problemu postępowania z odpadami.
W zamieszczonym zestawieniu brakuje kilku obiektów, które mogłyby pochwalić się wspaniałymi wynikami. Do nich zaliczyć należy kompostownię firmy Ekokonsorcjum Efekt z Krakowa, kompostownię Ekologicznego Związku Gmin „Działdowszczyzna”, kompostownię w Słupsku i szereg innych. Ponieważ od dłuższego czasu nie śledzę funkcjonowania istniejących kompostowni nie znam losu kompostowni osadów ściekowych w Brodnicy, czy innych kompostowni funkcjonujących w Polsce. Faktem jest jednak, że kompostowni w Polsce jest więcej, chociaż i to zbyt mało.
Porównanie ilości kompostowni z ilością składowisk i wysypisk odpadów wypada strasznie blado. Trzydzieści kilka kompostowni i niemal tysiąc składowisk odpadów to ...