Witold Niemiec, Justyna Zamorska

W Polsce brakuje norm na wykonywanie mikrobiologicznych badań środowiska wokół składowisk odpadów komunalnych. Szczególnie dotyczy to środowiska glebowego i powietrza. Interpretacja uzyskiwanych wyników (często wykonywanych sporadycznie przy wybiórczych wskaźnikach) jest ogromnie kłopotliwa. Publikowane wyniki nie uwzględniają organizmów autochtonicznych w badanym środowisku. Ocena stopnia zanieczyszczenia danego elementu środowiska oparta na takich badaniach może być często myląca. Wydaje się niezbędnym stworzenie norm oraz systemu klasyfikacji mikrobiologicznych badań środowiskowych.

Nieodłącznym elementem działalności bytowej i gospodarczej człowieka jest wytwarzanie odpadów. Szacuje się, że co roku powstaje w Polsce ok. 45 mln m3 odpadów komunalnych, których praktycznie całość trafia na składowiska. Z tej ilości jedynie 0,1% jest kompostowana. W 1997 r. w ewidencji służb sanitarno-epidemiologicznych było 1855 składowisk i wylewisk o łącznej powierzchni 3141 ha, w tym jedynie 956 stanowiły obiekty zorganizowane. Ogromna część powstających odpadów wywożona jest na dzikie wysypiska, o łącznej powierzchni wielokrotnie większej niż składowisk legalnych.
W Polsce większość składowisk odpadów zlokalizowana jest w nieczynnych wyrobiskach po eksploatacji żwiru, piasku czy gliny oraz na nieużytkach rolnych. Nieprawidłowo zlokalizowane i eksploatowane składowisko oddziałuje niekorzystnie niemal n...