10 lat po Rio
Johannesburg, od 26 sierpnia do 4 września, gościł uczestników Szczytu Rio+10, zwanego oficjalnie „Światowym Szczytem na temat Zrównoważonego Rozwoju”. Wszystkie kraje powinny przygotować na to spotkanie raporty oceniające postępy we wdrażaniu Agendy 21 w przeciągu ostatnich 10 lat. Niestety nie będą one optymistyczne. Świat nie „odrobił lekcji” w tym temacie. Negatywne trendy wskazane w Rio utrzymują się a nawet pogłębiają. Świat ma dziś na głowie inne problemy, a ONZ nie wypracowała żadnych mechanizmów wymuszania na członkach społeczności światowej stosowania zasad zrównoważonego rozwoju. Już niebawem okaże się czy tegoroczny Szczyt wypracował sprawne mechanizmy oraz instytucje kontroli i nacisku? Jeśli tak się nie stało to stracimy kolejne 10 lat a równowaga pomiędzy rozwojem ekonomicznym, społecznym i ochroną środowiska będzie istniała tylko w niezliczonych tonach papieru zapisanego podczas Szczytu. Miejmy nadzieję, że papieru z recyklingu a nie z drzew amazońskiej dżungli. W obradach Szczytu wziął udział także korespondent PK. Relacja w październikowym wydaniu Przeglądu Komunalnego.
(pm)

Proekologiczne porozumienie
Pod koniec sierpnia br., pomiędzy Ministerstwem Środowiska a Polskim Klubem Ekobiznesu, podpisane zostało porozumienie o współpracy na rzecz wspierania i promocji przedsiębiorczości ekologicznej i proekologicznej. Wśród zadeklarowanych działań znalazły się wspieranie i promocja polskiej przedsiębiorczości ekologicznej. W szczególności chodzi o wymianę informacji o programach pomocowych oraz nowych technologiach, rozwiązaniach i standardach w zakresie ochrony środowiska, a także o możliwościach finansowania inwestycji ekologicznych. Jak zapowiedział Stanisław Żelichowski, Ministerstwo Środowiska biorąc pod uwagę istniejące potrzeby proponuje przedsiębiorstwom inwestującym w ochronę środowiska daleko idące ułatwienia. Jednym z nich jest planowane uruchomienie przez BOŚ preferencyjnych linii kredytowych.

Krok do tyłu?
Stowarzyszenie „Bezpieczna Autostrada” poddało ostrej krytyce projekt ustawy o szczególnych zasadach przygotowania i realizacji inwestycji w zakresie dróg krajowych. Mimo zdecydowanego sprzeciwu Ministerstwa Środowiska został on zatwierdzony przez Radę Ministrów. Jak informuje Stowarzyszenie w myśl ustawy wojewoda będzie jedynym sędzią w całym procesie inwestycyjnym, a jego decyzje będą obowiązywały w trybie natychmiastowej wykonalności. Do 2006 r. zostaną praktycznie zawieszone wszelkie prawa mieszkańców i organizacji ekologicznych, jeśli sprawa będzie dotyczyła dróg krajowych (w tym autostrad). Projekt likwiduje też etap wskazań lokalizacyjnych, obowiązek uzgadniania przebiegu trasy z jakimkolwiek ministerstwem czy Głównym Inspektorem Sanitarnym, a także z trudem wypracowaną i zgodną z wymogami UE procedurę oceny oddziaływania na środowisko. Ustawa w proponowanym kształcie znosi również obowiązek monitorowania oddziaływania inwestycji drogowej na środowisko i zdrowie ludzi.

Nagroda Bayera
Jury tegorocznego konkursu pn. „Indywidualna Ekologiczna Nagroda Bayera” (czwarta edycja), rozgrywanego pod hasłem „Miasto-Samorząd-Ekologia”, spośród kilkudziesięciu nadesłanych, wyłoniło 10 projektów, które zostały zakwalifikowane do finału. Znalazły się wśród nich: Agenda 21 w Gminie Dzierzgoń, Kurs na strażnika ekologa – program aktywnej edukacji terenowej ekologicznej dla przedszkolaków starszaków i pierwszoklasistów (Kwidzyn), Park dostępny (Koszalin), „Dla dobra ziemi i dla siebie” – projekt masowego upowszechniania selektywnej zbiórki odpadów w Powiecie Lęborskim, Rewitalizacja zespołu akwenów „Amelung” w Chorzowie, Segregujmy nasze odpady (Nekla), Szkolny projekt internetowy „Żyjmy w zgodzie z otaczającą nas przyrodą” (Wrocław), Wiklina jako alternatywne źródło energii i sposób na długofalowy rozwój wsi (Kwidzyn), Woda i ląd – holenderskie doświadczenia geoinżynierii środowiska (Warszawa), Wyprawy w poszukiwaniu Ekolandii (Rzeszów). Zwycięzców konkursu, którzy otrzymają nagrody pieniężne, poznamy w październiku br.



Ostrów, BOŚ i obligacje
Ostrów Wielkopolski zlecił Bankowi Ochrony Środowiska przeprowadzenie i obsługę emisji obligacji komunalnych. Łączna wartość programu emisji 4 – letnich obligacji wynosi 10 mln zł. Obligacje będą wyemitowane w 2002 r. w jednej serii. Miasto przeznaczy pozyskane środki na sfinansowanie budowy i remontów dróg publicznych.

Ekopaliwa na topie
W ostatnim czasie w kraju bardzo modny jest temat produkcji i wykorzystania ekopaliw, z którymi wiązane są olbrzymie nadzieje. Modzie tej nie oparły się też Rafineria Gdańska i KGHM Polska Miedź. Oba przedsiębiorstwa w sierpniu br. podpisały list intencyjny o współpracy w zakresie produkcji i dystrybucji ekopaliw.

Kary w transporcie
8 sierpnia weszło w życie rozporządzenie Ministra Infrastruktury z 3 lipca br. w sprawie wysokości kar pieniężnych w transporcie drogowym (DzU Nr 115, poz. 999). Określa ono wysokość kar pieniężnych za naruszenie ustawy o transporcie drogowym. Stawki kar zostały zróżnicowane w zależności od rodzaju wykroczenia i jego społecznej szkodliwości.

Pieniądze na recykling
W połowie sierpnia weszło w życie rozporządzenie Ministra Środowiska z 8 lipca br. w sprawie szczegółowych zasad i kryteriów gospodarowania środkami z opłat produktowych. Określa ono zasady gospodarowania przez NFOŚiGW środkami pochodzącymi ww. opłat (szczegóły we wrześniowym wydaniu „Recyklingu”).

Jeszcze o obligacjach
We wrześniu dojdzie do emisji obligacji komunalnych Szczawnicy o wartości 2 mln zł. Obsługę poprowadzi Bank Gospodarstwa Krajowego wypuści. Za uzyskane dzięki obligacjom środki zmodernizowana zostanie sieć wodociągowa.

Prezydent podpisał
14 sierpnia prezydent RP podpisał: ustawę z 24 lipca br. o zmianie ustawy – Prawo energetyczne, ustawę z 5 lipca br. o ratyfikacji Poprawki do Konwencji bazylejskiej o kontroli transgranicznego przemieszczania i usuwania odpadów niebezpiecznych oraz ustawę z 6 czerwca br. o zmianie ustawy o ochronie zwierząt.

Kontrola ciepła
NIK przeprowadziła kontrolę funkcjonowania rynków energii cieplnej. W jej ocenie nastąpiła ogólna poprawa efektywności gospodarowania PEC-ów. Stwierdzono też niekorzystne zjawiska, prawie połowa objętych kontrolą miast i gmin nie miała projektów założeń do planów zaopatrzenia w ciepło. NIK miała też zastrzeżenia wobec URE.

Kolumnę przygotował Piotr Strzyżyński