Michał Rudziński

Odpady poubojowe, powstające głównie w przemyśle mięsnym, oraz padlina wykorzystywane są jako surowiec w przemyśle utylizacyjnym. Zakłady utylizacyjne produkują mączki oraz tłuszcz techniczny na potrzeby przemysłu paszowego. Tłuszcz techniczny może być także wykorzystany w innych gałęziach przemysłu: w chemii gospodarczej, w przemyśle kosmetycznym, w przemyśle tworzyw sztucznych i w przemyśle farmaceutycznym.


Pomimo gospodarczego znaczenia odpadów zwierzęcych, podmioty zajmujące się ich wykorzystaniem - zakłady utylizacyjne - borykają się z licznymi trudnościami. Problem ww. odpadów nie jest w pełni dostrzegany, nawet w kompleksowych programach gospodarki odpadami. W ostatnich latach wprowadzono nowe przepisy porządkujące postępowanie z odpadami poubojowymi i padliną. W dalszym ciągu jednak brakuje odpowiednich mechanizmów, w tym ekonomicznych, regulujących rynek surowców i produktów.

Istniejące systemy gospodarki odpadami poubojowymi

W Polsce funkcjonują dwa rodzaje systemów gospodarki odpadami poubojowymi: regionalne i lokalne. Zakład utylizacyjny stanowi centrum technologiczne każdego systemu.
Duży, regionalny zakład, posiadający własne specjalistyczne pojemniki i samochody do gromadzenia i transportu surowca, przerabia rocznie od kilkunastu do kilkudziesięciu ton odpadów poubojowych. Wykorzystuje on także padlinę, której udział w surowcach nie przekracza 1%. W Europie Zachodniej padlina sta...