Artykuł "Ekologia i religie" jest pierwszym z cyklu poświęconego wpływom różnych wyznań na postrzeganie przyrody i rozwój idei ochrony środowiska. Prezentować w nim będziemy podejście do ekologii na obszarach, na których dominują poszczególne religie. (red.)

Stanisław Derlatka

Do stycznia ubiegłego roku przez kilkanaście miesięcy publikowałem w "Przeglądzie Komunalnym" artykuły dotyczące moich podróży po "ochronie środowiska" krajów, w których problem ten jest szeroko dyskutowany. Przebywając tam nie można było nie zauważyć, że na postrzeganie i definiowanie ekologii silne wpływy mają kultura, tradycja i religia danego społeczeństwa.


Oczywiście ma i będzie to miało zupełnie inny wymiar na Dalekim Wschodzie, w Ameryce Południowej i w Europie.
Zastanawiałem się nad tym co, mimo różnic, często niemalże cywilizacyjnych, owoduje człowiekiem, że szanuje to co się wokół niego znajduje. Co determinuje jego spojrzenie na ochronę środowiska? Jaka jest przyczyna, iż nawet z pozoru prości ludzie w sposób najbardziej naturalny pochylają się nad złamanym konarem drzewa?
Wszystko co żyje, jest godne tego aby było chronione i nieustannie pielęgnowane. Człowiek ożywiony duchem umiłowania wszelkich istot żywych potrafi znaleźć odpowiednie rozwiązanie nawet wtedy, kiedy jest skazany na samotne poszukiwanie etycznie godnych dróg postępowania.
Związek wszelkiej cywilizacji, w tym także ekologicznej, z odpowiednim światopoglądem powoduje, ż...