Adam Zawadzki
Bożena Kaźmierczak

Decydując się na obsadzenie powierzchni dachu roślinnością tworzymy nie tylko wspaniałe miejsca wypoczynku, ale również przyczyniamy się do poprawy warunków życia w dużych aglomeracjach miejskich. Zapełnione przestrzenie miejskie warto uzupełnić i urozmaicić, tworząc ogrody na dachach. Mogą one przybierać typowe formy ogrodowe, gdzie mimo braku kontaktu z gruntem będzie rozwijać się bujna wegetacja.


W zależności od pomysłu projektanta i zapotrzebowania, na dachach mogą się znajdować również place zabaw, oczka wodne a nawet pola golfowe (dach w Birkenwerder w Berlinie).
Pokrycie zielonego dachu chronione jest przed promieniami ultrafioletowymi, gwałtownymi zmianami temperatury i przed gromadzeniem się nadmiaru wody. Rośliny pochłaniają i magazynują około 50% wody z opadów atmosferycznych, dzięki czemu odciążają instalację odprowadzającą, jednocześnie przyczyniają się do zwiększenia parowania, schładzania powietrza i wzrostu wilgotności. Zielony dach chroniony jest przed uszkodzeniami mechanicznymi spowodowanymi przez grad, a rośliny znajdujące się na nim oczyszczają powietrze, pochłaniając cząstki kurzu, pyłu i szkodliwych substancji chemicznych, sprzyjają wypoczynkowi poprzez tłumienie hałasu (około 40-50 dB) oraz poprawiają mikroklimat (powietrze bezpośrednio nad powierzchnią zielonego dachu ma temperaturę jedynie 2-3oC wyższą niż otoczenie, podczas gdy ciemne pokrycie dachowe nagrzewa się ...