Dobór instrumentów finansowania
Reforma administracyjna w Polsce, poszerzając kompetencje jednostek samorządu terytorialnego, postawiła jednocześnie przed nimi nowe zadania. W rezultacie przemian ustrojowo-gospodarczych samorząd terytorialny musi stawić czoło ogromowi potrzeb w zakresie nowych inwestycji w infrastrukturę komunalną oraz modernizację i rozbudowę już istniejącego majątku.
Przedsięwzięcia infrastrukturalne wymagają jednak wydatkowania funduszy, które z reguły znacznie przekraczają te znajdujące się w dyspozycji jednostek samorządu terytorialnego. Jednym z dostępnych sposobów rozwiązania tego problemu jest połączenie subsydiów z zaciągnięciem finansowania uzupełniającego, w formie kredytów lub emisji obligacji (komunalnych lub przychodowych). Jakkolwiek zadłużanie się samorządów stanowi obciążenie dla ich finansów w przyszłości, to istnieją względy gospodarcze i społeczne, zachęcające władze samorządowe do zaciągania długu w celu przyspieszonej realizacji zadań inwestycyjnych. Alternatywą dla finansowania długiem jest mało popularne jeszcze w Polsce finansowanie kapitałem pochodzącym z emisji akcji na rynku publicznym (giełdowym).
Porównanie z zagranicą
W rozwiniętych gospodarczo krajach udział samorządu na giełdzie stanowi normę. Jest on realizowany dwojako: bezpośrednio przez jednostki samorządowe i pośrednio poprzez powiązane z samorządami (kapitałowo lub funkcjonalnie) spółki kapitałowe realizujące zadania z zakr...