Małgorzata Leszczyńska

W ostatnich latach coraz więcej uwagi poświęca się zagrożeniom wynikającym z obecności w osadach różnego rodzaju związków chemicznych o właściwościach toksycznych.

Rodzaje zanieczyszczeń występujących w osadach


Wody powierzchniowe poddawane uzdatnianiu są zanieczyszczone różnego rodzaju związkami na skutek depozycji z powietrza, odprowadzania zanieczyszczonych ścieków miejskich i przemysłowych oraz spływów z terenów uprawnych, przy czym zanieczyszczenia te występują często w sposób przypadkowy i w wysokich koncentracjach.
Wody podziemne najczęściej ulegają zanieczyszczeniu metalami ciężkimi, detergentami, przez spływy z terenów uprawnych i z wysypisk oraz w wyniku niekontrolowanych rozlewów, głównie ropy naftowej. Ponadto mogą w nich występować w stosunkowo wysokich koncentracjach obecne w warstwie wodonośnej minerały, zawierające takie pierwiastki, jak: Ra, Ba, F. Wszystkie te substancje obecne w wodzie ujmowanej są w procesach uzdatniania zagęszczane i odkładane w powstających osadach.
W osadach pochodzących z uzdatniania wód powierzchniowych stwierdza się podwyższone stężenia takich metali, jak: Cr, Zn, Pb, Sb, Hg i W.
Do zanieczyszczeń organicznych najczęściej obecnych w osadach należą: monocykliczne węglowodory aromatyczne, policykliczne węglowodory aromatyczne, pestycydy i ich metabolity, chlorowcopochodne węglowodorów, np: THM-y powstające w procesie chlorowania wody, oraz zawiesiny.
...