Szymon Łukasiewicz

Warunki miejskie negatywnie wpływają na rozwój drzew, które często przez dziesięciolecia narażone są na działanie zanieczyszczonej gleby i powietrza oraz na uszkodzenia mechaniczne. Aby określić czynniki wpływające na stan drzew, jak również opracować metodę poprawy jakości troficznej siedlisk, przeprowadzono w Poznaniu eksperyment. Uzyskane w trzecim roku efekty potwierdziły słuszność zastosowanej metody, polegającej na mulczowaniu gleby i jej intensywnym nawożeniu.


Rozwój motoryzacji w połowie ubiegłego wieku spowodował masowe stosowanie NaCl jako środka ułatwiającego odladzanie dróg. Skutkiem ubocznym nadmiernego użycia chlorku sodu zarówno w przeszłości, jak i obecnie jest coroczne pogarszanie się kondycji roślin, co prowadzi w konsekwencji do zasychania i zamierania drzew, w tym kasztanowców. Jest to również przyczyną ciągłego dosadzania młodych roślin [Fot. 1. Teren między kasztanowcami wysypano ok. 90 m3 różnogatunkowych zrębków drewna].


Metody badań

Prace rekultywacyjne wykonane zostały przez Ogród Botaniczny UAM w Poznaniu oraz Zakład Ekologii ID PAN w Kórniku, przy pomocy finansowej Zarządu Zieleni Miejskiej w Poznaniu. Dokonano wstępnej oceny stanu zdrowotnego kasztanowców na podstawie analizy rytmiki rozwojowej drzew, w oparciu o obser...