Barbara Lewicka-Kłoszewska

Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej działa od 1989 r. Jest kluczową instytucją w systemie finansowania ochrony środowiska w Polsce, zarządzającą środkami finansowymi przeznaczonymi na przedsięwzięcia proekologiczne. Jest ważnym partnerem inwestorów, funduszy ekologicznych oraz krajowych i zagranicznych instytucji działających na rzecz poprawy stanu środowiska.


W latach 1989-2001 wydatki Narodowego Funduszu na ochronę środowiska wyniosły ponad 11,2 mld zł. Zostało podpisanych i zrealizowanych ponad 15 tys. umów na zadania służące ochronie środowiska. Są wśród nich zarówno duże inwestycje dotyczące modernizacji hutniczych linii produkcyjnych, oczyszczalni ścieków i miejskich sieci ciepłowniczych, budowy dużych zbiorników retencyjnych, ale także modernizacje małych kotłowni szpitalnych i osiedlowych, budowy gminnych wysypisk śmieci i gminnych oczyszczalni ścieków oraz wiele zadań z zakresu ochrony przyrody.
Równocześnie z przeznaczaniem środków na cele inwestycyjne Narodowy Fundusz mocno angażuje się w działalność związaną z podnoszeniem świadomości ekologicznej społeczeństwa. Środki przeznaczane na te działania są przyznawane w formie dotacji.
Objęte są nimi zadania, których celem jest upowszechnienie idei zrównoważonego rozwoju we wszystkich sferach życia, uwzględniając również pracę i wypoczynek człowieka, czyli objęcie permanentną edukacją ekologiczną wszystkich mieszkańców Polski. Do ...