Kilka lat temu Europę zalała moda na opakowania z tworzyw sztucznych. Zaskakującym jest, że nie maleje popularność na tak nieprzyjazne środowisku materiały. Wraz ze zmieniającym się podejściem do otaczającego nas środowiska, zrodziły się nowatorskie rozwiązania na ponowne przetworzenie tworzyw sztucznych oraz tzw. technologie bezodpadowe z równoczesnym wykorzystaniem energii.
Na początku trzeciego tysiąclecia w Europie tematem priorytetowym jest rozwój zamkniętego obiegu materiałów w przyrodzie. Drastyczny wzrost zużycia surowców naturalnych przyczynił się do poszerzenia działu recyklingu opakowaniowego. Cały przemysł poczuwa się do ponoszenia tzw. odpowiedzialności producenta za produkowane opakowania.
Obecnie problem ten został unormowany w większości państw europejskich, a The Green Dot jest nieodzownym symbolem tego typu działalności. Z tego tytułu polecam artykuł dotyczący niemieckiej organizacji Die Grüne Punkt, Duales System Deutschland. W Polsce jej odpowiednikami są organizacje odzysku, będące wielokrotnie jedyną deską ratunku dla firm w świetle nowej ustawy o odpadach. Z opisem ich działalności możecie się Państwo spotkać na łamach naszego miesięcznika. Obecnie powstają nowe organizacje, które deklarują swoją działalność na rzecz poprawy sytuacji opakowaniowej w Polsce.
Wychodząc naprzeciw nowym wyzwaniom i wielokrotnym zapytaniom ze strony czytelników odnośnie tworzyw sztucznych, wprowadziliśmy na łamach nas...