W połowie kwietnia br. ekologiczni dziennikarze z całej Polski, zrzeszeni w Stowarzyszeniu Dziennikarzy Polskich Klubu Publicystów Ochrony Środowiska EKOS, mieli okazję spotkać się podczas sesji poświęconej problemom odpadów, ze szczególnym uwzględnieniem odpadów szklanych. Sesja została merytorycznie przygotowana we współpracy ze Stowarzyszeniem Forum Opakowań Szklanych. Na trasie zwiedzania znalazły się takie obiekty, jak: Huta Szkła Antoninek, Składowisko Odpadów Komunalnych w Suchym Lesie (woj. wielkopolskie), Fundacja Pomocy Wzajemnej BARKA, Huta Szkła Rexam oraz Wrocławski Zarząd Gospodarki Odpadami.

Głównym punktem spotkania był problem recyklingu stłuczki szklanej. Opakowania szklane to jedna z czterech branży przemysłu opakowaniowego, stanowiąca w Polsce jego główny nurt. W produkcji szkła opakowaniowego w Polsce utrzymuje się w przeciągu kilku ostatnich lat wyraźna tendencja zwyżkowa.

Huta Szkła Antoninek

jest jedną z najstarszych w Polsce. Jak mówił podczas powitania dyrektor Jerzy Pestka, szkło idealnie nadaje się do powtórnego przetwarzania. W czasie produkcji nowych butelek i słoików udział stłuczki szklanej może stanowić do 65%, stłuczka własna poprodukcyjna stanowi 8%, natomiast około 15% obca [Fot.: Linia do przerob...