W listopadzie 2002 r. na targach POLEKO firma Schneider Techkom z Chorzowa po raz pierwszy pokazała dostosowany do polskich warunków system do identyfikacji pojemników na odpady. Jest on oparty na wieloletnich doświadczeniach niemieckiej firmy MOBA, która wyposażyła w niego już ponad 600 śmieciarek w Europie.

System firmy MOBA rozwinął się na bazie powszechnie stosowanego niegdyś we wschodnich Niemczech systemu żetonów. Każde gospodarstwo domowe musiało zakupić aluminiowy żeton, którym oznaczany był pojemnik na odpady przeznaczony do opróżnienia. Pojemniki bez żetonu nie były opróżniane. Pracownik firmy wywożącej odpady zdejmował żeton każdorazowo przed opróżnieniem pojemnika i na koniec dnia rozliczał się na tej podstawie z wykonanej pracy.
Dzięki osiągnięciom firmy MOBA można było cały system mocno uprościć. Obecnie pojemniki na odpady w bardzo prosty sposób można wyposażyć w elektroniczne chipy (transpondery MAWIS). Ten niewielki transponder jest nośnikiem kodu elektronicznego, przez co „anonimowym” pojemnikom przyporządkowuje indywidualne oznaczenie cyfrowe, odpowiadające konkretnemu właścicielowi. Takie przyporządkowanie jest podstawą do wszelkich rozliczeń opłat za wywóz odpadów. W praktyce oznacza to, że mieszkaniec płaci za każde faktyczne opróżnienie jego pojemnika.


Fot. Archiwum Schneider Techkom
Ur...