Ustawa P.o.ś. utrzymała i rozbudowała ważny i sprawdzony instrument o charakterze bodźcowym, mający zastosowanie do opłat podwyższonych i administracyjnych kar pieniężnych, jakim jest odraczanie i zmniejszanie, bądź umarzanie odroczonej opłaty lub kary. Ideą instrumentu jest danie możliwości podmiotowi, obciążonemu taką sankcją, ale dążącemu do usunięcia przyczyn jej nałożenia, szansy zrealizowania podjętych przedsięwzięć – poprzez nieobciążanie go obowiązkiem zapłaty określonych sum.

Najważniejszy jest efekt środowiskowy a sankcja ma wymuszać jego osiągnięcie. Ważniejszy jest efekt działań ukaranego, niż wpłynięcie określonych sum na konta funduszy środowiskowych. Taki cel odraczania i umarzania muszą brać pod uwagę decydujące w tych sprawach organy. Sankcja nie jest jednak likwidowana od razu, w pierwszym etapie jest tylko odraczana, ostateczna ocena następuje po terminie odroczenia i zależy od uzyskania efektu środowiskowego. Dodatkowym zabezpieczeniem jest założenie, że nie można ubiegać się o odroczenie całości należności, a jedynie określonej części.
Decyzje nie mogą być automatyczne i wymagają dokładnego rozpoznania okoliczności sprawy. Organem właściwym w sprawach odraczania terminu płatności opłaty podwyższonej a także jej zmniejszania i umarzania jest marszałek województwa, a w sprawach administracyjnych kar pieniężnych wojewódzki inspektor ochrony środowiska.

Odraczanie opłat

Termin płatności opłaty za ...