Program usuwania azbestu na terytorium Polski
14 marca br. Sejm po rozpatrzeniu poprawek Senatu uchwalił nowelizację ustawy z 19 czerwca 1997 r. o zakazie stosowania wyrobów zawierających azbest (DzU Nr 101, poz. 628 z 1997 r. z późn. zm.). Zgodnie z nowelizacją, pracownicy zatrudnieni 28 września 1997 r. lub przed tą datą w zakładach, które stosowały azbest w produkcji, są uprawnieni do okresowych badań lekarskich, do bezpłatnego zaopatrzenia w leki potrzebne do leczenia chorób wywołanych pracą przy azbeście oraz do korzystania z bezpłatnego leczenia uzdrowiskowego. Lista zakładów, które stosowały azbest w produkcji, została rozszerzona z 16 do 28.
Azbesty są to włókniste minerały z grupy serpentynów (chryzotyl) lub amfiboli (aktynolit, tremolit, antofyllit), dające się tkać i spilśniać. Zależnie od minerału, wyróżnia się dwa podstawowe rodzaje azbestu: serpentynowy (azbest biały) oraz amfibolowy (azbest niebieski i brązowy).
Azbest serpentynowy zbudowany jest z giętkich włókien o średnicy do 0,1 µm i długości do 10 cm. Źle przewodzi ciepło i elektryczność, jest ogniotrwały, odporny na ścieranie oraz działanie czynników chemicznych. Azbest amfibolowy ma podobną budowę, lecz jego włókna są dłuższe (do 30 cm).
Azbestowy problem
Do niedawna największe ilości azbestu (ok. 85%) zużywano w budownictwie i przemyśle materiałów budowlanych. Ponadto znajdował on liczne zastosowania w przemyśle maszynowym, chemicznym, włókienniczym, energetyce oraz transporcie. Był ...