Plany..., plany..., plany

Gminy na prawach powiatu szykują obecnie przetargi na opracowanie Planów gospodarki odpadami. Niebawem podobne przygotowania rozpoczną także pozostałe gminy. Warto zatem zwrócić uwagę na sprawę, która przy opracowywaniu tych Planów powinna być uwzględniona.

Zgodnie z art. 15 ust. 4 w gminnych Planach mają być określone rodzaje (i harmonogramy) przedsięwzięć, które wynikają z projektowanego systemu gospodarki odpadami. W przypadku gmin na prawach powiatu, dla których Plany obejmują zadania planu powiatowego i gminnego, system gospodarki odpadami ma dotyczyć odpadów, o których mowa w art. 15. ust. 7 Ustawy o odpadach (DzU 2001 r. Nr 62, poz. 628 ze zm.), a w szczególności odpadów innych niż niebezpieczne, w tym odpadów komunalnych. Dla gmin system ten ma dotyczyć przede wszystkim odpadów komunalnych i opakowaniowych, ze wskazaniem miejsca ich unieszkodliwiania.

Budowanie akceptacji społecznej

Jednym z czynników warunkujących skuteczne wdrożenie planowanych przedsięwzięć organizacyjnych i inwestycyjnych w dziedzinie gospodarki odpadami jest stworzenie atmosfery do społecznego zaakceptowania proponowanych rozwiązań. Wszystkie bowiem projekty w dziedzinie gospodarki odpadami należą do tej grupy przedsięwzięć inwestycyjnych, które są pod „szczególną obserwacją” społeczną. Bezpośredni kontakt z szerokimi grupami społecznymi, które są zarówno odbiorcami produktów, ich użytkownika...