W niniejszym wydaniu „Przeglądu Komunalnego” publikujemy kolejne zapytania, kierowane do Forum Dyskusyjnego „Wodociągi Polskie”. Redakcja FDWP, po konsultacjach z Mirosławem Krzyszczakiem, udzieliła odpowiedzi na poniższe wątpliwości.


(red.)





Jaką stawkę opłaty środowiskowej stosować, jeżeli w zakładzie pracy używana jest woda na cele socjalno-bytowe, a nie do produkcji?
Zbigniew Ciarkowski, ZGKiM Drobin Sp. z o.o.

Odpowiedzi na to pytanie udziela § 9 Rozporządzenia w sprawie opłat za korzystanie ze środowiska (DzU z 2003 r. nr 55, poz. 477): Jeżeli pobrana woda podziemna zostanie przeznaczona na potrzeby produkcji, w której woda wchodzi w skład albo bezpośredni kontakt z produktami żywnościowymi i farmaceutycznymi, lub na cele konfekcjonowania, jednostkową stawkę opłaty za pobór 1 m³ tej wody ustala się w wysokości 0,07 zł.





Rozporządzenie Ministra Infrastruktury z 14 stycznia 2002 r. w sprawie norm zużycia wody podaje 2 warianty wielkości (tab. I). Wartość niższą odnosi do budynków podłączonych do zbiorników bezodpływowych na terenach nieskanalizowanych. Wartość wyższą natomiast, do budynków podłączonych do sieci kanalizacyjnej. Stwierdzenie „teren nieskanalizowany” odnosi się do terenu administracyjnego miejscowości, czy do jego fragmentu? Jak należy traktować budynki, podłączone do zbiorników bezodpływowyc...