Wstrzymanie użytkowania instalacji jest jedną z instytucji odpowiedzialności administracyjnej. Do podejmowania decyzji w tej mierze właściwy jest wojewódzki inspektor ochrony środowiska bądź wójt (burmistrz, prezydent), w pewnych sytuacjach także organ Państwowej Straży Pożarnej. Wstrzymanie użytkowania instalacji następuje na podstawie odpowiednich przepisów ustawy P.o.ś. Instytucję tę należy odróżnić od wstrzymania działalności prowadzonej przez określony podmiot, której stosowanie reguluje ustawa o odpadach.

Wstrzymanie użytkowania dotyczy tylko „instalacji” (definicja - art. 3 pkt. 6). Należałoby uznać, że w przepisach P.o.ś. dotyczących wstrzymania użytkowania instalacji termin użytkowanie nie jest używany w sensie przewidywanym przepisami kodeksu cywilnego. Nie chodzi tu o prawo rzeczowe do instalacji (czyli w konsekwencji pozbawienie tego prawa), lecz o eksploatację danej instalacji. Wstrzymanie użytkowania oznaczać więc będzie sformułowany decyzją administracyjną zakaz dalszego prowadzenia eksploatacji instalacji. Naruszenie tego zakazu jest - na podstawie art. 360 P.o.ś. - wykroczeniem, zagrożonym karą aresztu, ograniczenia wolności albo grzywny.

Wstrzymanie nie zamknięcie

„Wstrzymanie użytkowania” instalacji nie jest „zamknięciem” zakładu czy instalacji. Jest to środek, mający na celu wymuszenie przestrzegania obowiązków, a nie likwidację działalności. Zgodnie z art. 372 ust. 1 P.o.ś., p...