Zezwolenie na odbiór odpadów komunalnych od właścicieli nieruchomości



Normatywna treść art. 7 ust. 1 i ust. 2 ustawy o utrzymaniu czystości i porządku w gminach została ustalona nowelą z 2001 r. (DzU nr 100, poz. 1085). Po ostatnich zmianach wprowadzonych z mocą od 7 lutego 2003 r. (DzU nr 7, poz. 78) określa rodzaje działalności, które wymagają uzyskania zezwolenia.

Muszą je uzyskać przedsiębiorcy na prowadzenie działalności w zakresie odbierania odpadów komunalnych od właścicieli nieruchomości, opróżniania zbiorników bezodpływowych i transportu nieczystości ciekłych, ochrony przed bezdomnymi zwierzętami oraz prowadzenia schronisk dla bezdomnych zwierząt, a także grzebowisk i spalarni zwłok zwierzęcych i ich części. Zezwolenie może być wydane na wniosek przedsiębiorcy, który posiada środki techniczne odpowiednie do zakresu działalności, o której mowa w ust. 1.

Wczoraj i dziś

Można przypomnieć, że w wersjach wcześniejszych (DzU z 1996 r. nr 132, poz. 622, zm. DzU z 1997 r. nr 60, poz. 369) ust. 3 omawianego artykułu miał brzmienie: Zezwolenia, o którym mowa w ust. 1, udziela, w drodze decyzji, właściwy wójt, burmistrz lub prezydent miasta, każdemu podmiotowi, który dysponuje odpowiednimi środkami do wykonania usług oraz zapewnia należyty poziom. Na gruncie tej wersji ustawy nie ulegało wątpliwości, że mieliśmy do czynienia z tzw. decyzją związaną. Innymi słowy każdy podmiot, który wykazał posiadanie ...