Minęło 13 lat od wydania pierwszego numeru „Przeglądu Komunalnego”. Teraz przekazujemy naszym czytelnikom 150 wydanie czasopisma. Nie chcę wspominać początków. Rok 1991 był trudny nie tylko dla nas, ale dla całej gospodarki komunalnej. Powoli wśród nowej generacji polityków lokalnych rosło uznanie znaczenia „komunalki” dla wspólnoty samorządowej i godnego życia mieszkańców. Porządkowanie prawa, zakładanie spółek komunalnych, przekształcenia własnościowe – to następowało później, równolegle z pojawianiem się nowych generacji sprzętu i nowoczesnych technologii. Do gospodarki komunalnej wkroczyła ekonomia, poja-wili się konkurenci – dynamiczne firmy zachodnie, powstał „rynek odpadów”.
„Przegląd Komunalny” przechodził przez te lata istotną ewolucję – ilościową i jakościową. Jego ramy okazały się zbyt ciasne, co spowodowało wyodrębnienie się z niego nowych tytułów – najpierw „Leksykonu Techniki Komunalnej”, później „Recyklingu” i „Czystej Energii”, a w ubiegłym roku „Wodociągów – Kanalizacji”. Uruchomiliśmy Internetowe Archiwum Wydawnictw Komunalnych dysponujące ponad trzema tysiącami specjalistycznych artykułów. Powstała redakcja Wydawnictw Komunalnych, która nie tylko wydaje miesięczniki, ale jest także pomysłodawcą Salonów Czystej Energii i Recyklingu oraz współorganizatorem specjalistycznych konferencji i seminariów. Poprzez popularny Konkurs o Puchar Recyklingu „Przegląd” promuje zachowania proekologiczne w racjonalnej gospodarce odpadami.
Cel wydawania „Przeglądu Komunalnego” od początku był i jest niezmienny – służyć kompetentną informacją wszystkim tym, którzy profesjonalnie zajmują się ochroną środowiska i gospodarką komunalną. Redakcja odczuwa Wasze poparcie, Szanowni Czytelnicy. Rosnąca liczba prenumeratorów i reklamodawców, licznie kierowane pod adresem redakcji listy i telefony z nurtującymi Was problemami są tego wyrazem. Staramy się je rozwiązywać, a pomaga nam w tym Rada Programowa i liczne grono wybitnych współpracowników. Dziękuję im za to, że znajdują czas na współpracę z „Przeglądem”. Naszym wiernym Czytelnikom dziękuję za okazane zaufanie i liczne wyrazy sympatii. Bez Was nie byłoby tych stu pięćdziesięciu wydań „Przeglądu”. Chcemy, aby nadal było to Wasze pismo. Jest to dla nas zaszczytem, ale i wielkim wyzwaniem, aby podołać Waszym oczekiwaniom i pisać o tym, co pomoże Wam w codziennej, trudnej i odpowiedzialnej pracy.

Wojciech Dutka
Redaktor naczelny