Region koszaliński położony w środkowym pasie polskiego wybrzeża Bałtyku cieszy się dużą popularnością wśród odwiedzających go turystów. O niezaprzeczalnej atrakcyjności decyduje bliskość morza oraz znaczne walory przyrodnicze tego obszaru (rezerwat florystyczny Wierzchomińskie Bagno, ornitologiczny Rezerwat Parnowo i inne). Niskie uprzemysłowienie decydujące o atrakcyjności turystycznej tego regionu, jest jednak przyczyną znacznego bezrobocia. O rozwoju obszaru poprzez propagowanie recyklingu przy jednoczesnym zachowaniu bogactwa przyrodniczego rozmawiano podczas I Koszalińskiej Konferencji pt. „Techniczne, ekonomiczne i prawne aspekty recyklingu oraz ich wpływ na ochronę środowiska w kontekście wejścia Polski do Unii Europejskiej”, która odbyła się w Centrum Kształcenia Ustawicznego w podkoszalińskim Boninie.
Honorowi patroni konferencji (od prawej) senator Grzegorz Andrzej Niski oraz Starosta Koszaliński Ryszard Osiowy (fot. K. Pniewczuk)
Rozwój systemu recyklingu nie jest wymogiem wyłącznie z punktu widzenia ochrony środowiska. W celu zagwarantowania ciągłego stabilnego rozwoju gospodarczego potrzebny jest stały dostęp do surowców naturalnych Surowce te w dużej mierze są ograniczone – udokumentowane złoża niektórych z nich wyczerpią się w niedalekiej przyszłości (np. srebro za 18 lat). Według Marka Kozłowskiego z Pol...