Trochę pracy organicznej
Cykl „Rozważań” zaczynałem z pozytywistycznym nastawieniem prezentowania różnych rozwiązań technologicznych i technicznych z dziedziny gospodarki odpadami komunalnymi, komentowania i wyjaśniania zapisów odnośnego prawa, a także argumentacyjnego wspomagania dyskusji i działań przy budowaniu akceptacji społecznej dla projektów technicznie nowoczesnych rozwiązań w tej dziedzinie. Osiągniecie odpowiedniego stanu poinformowania jest bowiem jednym z warunków budowania akceptacji i skutecznego realizowania projektów zapisanych w strategicznych planach poszczególnych województw i aglomeracji miejskich. W tym informowaniu mieszczą się działania zarówno z gatunku czystej pracy organicznej, jak i te, których celem jest wysyłanie sygnałów ostrzegawczych.
W dziedzinie gospodarowania odpadami stanowimy teren jeszcze nie do końca zagospodarowany, teren, na którym różni próbują postawić swoją stopę, często czyniąc to w przekonaniu, że nasza wiedza w tej materii jest niemal zerowa.
Na przemian zażenowanie i złość
Pojawiają się więc wysłannicy różnych firm, nawet aż z antypodów, i po znalezieniu osób odpowiednio niepoinformowanych – co do meritum jakiejś egzotycznie nazwanej technologii – przewodników, penetrują nasze pole. Oczywiście, nie można nikomu zabronić szukania swojego miejsca na naszym rynku. Czytając jednak prezentowane przez nich materiały, odczuwa się na przemian zażeno...