Postępujący wzrost wykorzystania odnawialnych źródeł energii jest częścią światowej strategii mającej na celu obniżenie emisji dwutlenku węgla, przy czym szczególne znaczenie ze względu na łatwą dostępność ma biomasa. Z uwagi na opodatkowanie energii, wzrost cen ropy naftowej i zmiany w świadomości ekologicznej biomasa jako źródło energii także i w Polsce zyskuje na znaczeniu.
Oprócz rozdrobnionego drewna niewykorzystywanych dotąd gatunków drzew leśnych, dalszym potencjalnym materiałem są tzw. odpady tartaczne, które (przynajmniej w części) dadzą się idealnie wykorzystać do celów energetycznych. Wobec drastycznego wzrostu ceny oleju opałowego i gazu w Polsce, podobnie jak w Niemczech, Austrii czy krajach skandynawskich, będzie rosła energetyczna wartość paliwa drzewnego.
Stawia to nowe problemy i zadania przed społeczeństwem i przemysłem w dziedzinie opracowania odpowiednich koncepcji i metod wykorzystania najróżniejszych form biomasy. Poszukiwaniem możliwych rozwiązań zajmuje się od dawna firma Seeger Engineering AG w Lichtenau w Hesji, która dzięki starannemu opracowywaniu warunków ramowych i fachowemu planowaniu z powodzeniem rozwinęła i zrealizowała już wiele koncepcji skojarzonego wytwarzania prądu i ciepła.

Energetyczne wykorzystanie drewna i materiałów drewnopochodnych
Aby wśród różnych rodzajów odpadów drewna znaleźć odpowiadające kryteriom paliwa, trzeba zbadać materiał pod kątem przydatności energetycznej. W celu prawidłowego o...