Przetwarzanie obejmuje czynności wykonywane celem przygotowania materiałów odzyskanych z odpadów komunalnych do wykorzystania jako surowce wtórne (tj. sortowanie, oczyszczanie i zagęszczanie). Na wybór sprzętu znaczny wpływ ma ogólny projekt zakładu przetwórczego. Przy planowaniu ciągów przetwórstwa materiałów należy zwrócić uwagę na rodzaj i ilość zebranych materiałów, stopień segregacji w punkcie zbiórki i wynikające stąd zadania sortowni, ruch materiałów w obrębie zakładu oraz wymagania odbiorców.
Typowe odpady komunalne przeznaczone do odzysku to opakowania z papieru i tektury, tworzyw sztucznych i metali, opakowania wielomateriałowe (kartony po napojach) oraz odpady nieopakowaniowe z papieru (np. gazety), tworzyw sztucznych i metali.
Przeciętne gęstości materiałów w stanie luźnym przedstawiono w tabeli.
Mówiąc o technologii przetwarzania, należy pamiętać, iż najważniejsze w niej jest sortowanie odzyskanych materiałów. Materiały można zbierać i dostarczać do miejscowego zakładu przetwórczego kilkoma sposobami. Kluczem do tego jest poziom sortowania. Ilość kategorii – lub strumieni – materiałów zbieranych selektywnie zależy od możliwości technologicznych sortowni.
Systemy przetwarzania zmieszanych odpadów komunalnych działają w myśl zasady, że mieszaninę odpadów można sortować według rozmiarów jej składników i/lub innych cech fizycznych. Systemy te zazwyczaj bywają kosztowne w budowie i obsłudze, a także zawiłe lub zawodne technicznie,...