Dla transportu ścieków powstających w wyniku zużycia wody, z wykorzystaniem sieci przewodów, stosowane są różne rodzaje sieci kanalizacyjnych: grawitacyjna (klasyczna i małośrednicowa, służąca do odprowadzenia wyłącznie wód nadosadowych), o przepływie wymuszonym (ciśnieniowa i podciśnieniowa) oraz mieszana (grawitacyjno-ciśnieniowa, inaczej podciśnieniowa). Wymienione sieci kanalizacyjne mogą być stosowane alternatywnie, bowiem ich rozwiązania się różnią. Różnice wynikają nie tylko ze sposobu transportu ścieków, ale również dotyczą elementów i uzbrojenia wchodzącego w skład tych sieci.
Stosowane rodzaje sieci kanalizacyjnych, przeznaczone do odprowadzenia wód zużytych, posiadają wady i zalety¹, które powinny wpływać na wybór rozwiązania przy budowie nowych układów. Każda sieć kanalizacyjna musi spełniać określone wymagania. Wynikają one z zadań i specyfiki rodzaju kanalizacji, zależą od warunków pracy danej sieci oraz od powszechności zastosowań. Do wymagań wynikających z zadań sieci należy zaliczyć możliwość podłączenia się do niej w sposób nieskrępowany, czyli dostępność sieci dla użytkowników, oraz zapewnienie zdolności przepustowych, gwarantujących odprowadzenie powstających ścieków.
Uzyskanie zapewnienia wymaganych zdolności przepustowych kanałów jest nie tylko wynikiem właściwego zwymiarowania przekrojów, ale również odpowiedniej eksploatacji sieci. Dla ułatwienia spełnienia zadań stawianych sieciom, zasadne jest, aby były one budowane w pasach ul...