Do redakcji „Przeglądu Komunalnego” w płynęły pytania dotyczące zagadnień związanych z funkcjonowaniem przedsiębiorstw wodno-kanalizacyjnych. O ich rozwikłania poprosiliśmy Urząd Mieszkalnictwa i Rozwoju Miast.

Jak naliczać kwoty obciążające za pobraną wodę w przypadku kiedy wodomierz stracił cechy legalizacyjne u dużych odbiorców, gdy pobór wynosi 300-400 i więcej m³ na dobę oraz w powiązaniu z tym faktu kiedy urządzenie pomiarowe zostało uszkodzone mechanicznie i termicznie poprzez tegoż odbiorcę.
Sposób obliczania ilości dostarczanej wody w przypadku utraty cech legalizacyjnych wodomierza głównego wskazuje § 18 ust. 1 rozporządzenia Ministra Infrastruktury z dnia 12 marca 2002r. w sprawie określania taryf, wzoru wniosku o zatwierdzanie taryf oraz warunków rozliczeń za zbiorowe zaopatrzenie w wodę i zbiorowe odprowadzanie ścieków (Dz. U. Nr 26, poz. 257). Dla obliczenia ilości dostarczanej wody nie ma znaczenia niesprawność urządzenia pomiarowego, ponieważ żadna regulacja ustawy z dnia 7 czerwca 2001r. o zbiorowym zaopatrzeniu w wodę i zbiorowym odprowadzaniu ścieków (Dz. U. Nr 72, poz. 747 ze zm.) nie upoważnia do ustalania ilości dostarczanej wody na podstawie ilości wprowadzanych ścieków.

Czy w świetle nowelizacji Prawo Budowlane, firma zarządzająca siecią wodociągową, wydając warunki techniczne przyłączenia, może żądać projektu budowlano-wykonawczego przyłącza wodociągowego i przykanalika sanitarnego?
W ...