Seminarium "Opakowania a ekologia" - 21.09.2004

Do grupy opakowań wielomateriałowych można zaliczyć zróżnicowaną grupę materiałów opakowaniowych. W przemyśle mleczarskim i przy produkcji soków powszechnie wykorzystuje się kartony do płynnej żywności, w przemyśle spożywczym laminaty z folii, papieru i aluminium (zupki z torebki, opakowania do chipsów), a w przemyśle kosmetycznym i farmaceutycznym również materiały zespolone (reklamówki kremów, worki aseptyczne).
Z jednej strony, coraz większa masa opakowań wielomateriałowych jest stosowana przez przedsiębiorstwa, a z drugiej obowiązek recyklingu nałożony na te opakowania zmusza do pozyskiwania coraz większej ich ilości. Dla przypomnienia, w 2002 r. firma wprowadzająca 100 t tego typu opakowań musiała pozyskać z rynku i poddać recyklingowi 5 t, a w 2007 r. będzie to aż 25 t. Takie są cele, a jak wygląda praktyka?
W 2002 r. przedsiębiorcy w Polsce wprowadzili na rynek – wg sprawozdań marszałkowskich – ponad 101 tys. t opakowań wielomateriałowych i osiągnęli poziom recyklingu 6,5%. Z kolei w 2003 r. tonaż wprowadzony zmniejszył się o 23% w stosunku do roku poprzedniego, osiągając jednocześnie poziom recyklingu ok. 13% w stosunku do wymaganych 8%. Spadek ilości wprowadzonych opakowań może być spowodowany wyłączeniem z grupy wielomateriałowych takich opakowań jak kapsle czy laminaty z kilku rodzajów tworzyw sztucznych. W 2003 r. ukazały się interpretacje...

Wykup dostęp do płatnych treści Portalu Komunalnego!

Chcesz mieć dostęp do materiałów Portalu Komunalnego Plus?