Seminarium "Opakowania a ekologia" - 21.09.2004

Zebrane w systemach selektywnej zbiórki opakowania szklane można przetworzyć na nowe praktycznie w 100%. Jednak, aby było to możliwe, konieczne jest oddzielne zbieranie szkła bezbarwnego i kolorowego. Wynika to z faktu, iż przetapianie na nowe opakowania lub inne wyroby jest dziś praktycznie jedynym sposobem recyklingu szkła. Stłuczki ze zmieszanych bezbarwnych i kolorowych opakowań szklanych nie da się zastosować do produkcji opakowań bezbarwnych, co jest istotne, bo ok. 80% zamawianych w polskich hutach szkła opakowaniowego butelek i słoików to produkty ze szkła bezbarwnego.
Niestety, najważniejszy ze standardów, czyli zbiórka wysegregowanego szkła kolorowego i bezbarwnego, spełnia wciąż zbyt mało systemów zbiórki selektywnej (wg badań FOS 21% pojemników ustawionych w Polsce służy do zbiórki szkła bezbarwnego).
Zainstalowane w hutach instalacje do oczyszczania stłuczki radzą sobie bez problemu z zanieczyszczeniami takimi jak kapsle, nakrętki czy etykiety. Również zawartość pozostałości produktów spożywczych nie dyskwalifikuje stłuczki. Wbrew obiegowej opinii konsumenci segregujący szkło nie muszą myć zużytych opakowań, nie można za to dopuścić do obecności w stłuczce innych zanieczyszczeń.
Szczególnie niebezpieczne są inne rodzaje szkła, które topią się w wyższych temperaturach niż szkło opakowaniowe. Ich dostanie się do pieca szklarskiego może doprowadzić ...

Wykup dostęp do płatnych treści Portalu Komunalnego!

Chcesz mieć dostęp do materiałów Portalu Komunalnego Plus?