Usytuowanie Belgradu na brzegach rzek Dunaju i Sawy daje mieszkańcom stolicy Serbii i Czarnogóry szereg korzyści z bezpośredniego dostępu do wody tych rzek.
Gwałtowny rozwój po II wojnie światowej doprowadził – przez budowę nowego osiedla miejskiego o nazwie Nowy Belgrad –do rozbudowy miasta wzdłuż lewego brzegu Sawy. Rozbudowa miasta na północ przybrała niekontrolowane rozmiary, w wyniku czego w ostatnim dziesięcioleciu nastąpiła kulminacja w formie setek wzniesionych nielegalnie osiedli i pojedynczych budynków postawionych niezgodnie z planem urbanistycznym. Populacja miasta wzrosła do ponad 1,5 mln mieszkańców.
W ciągu ostatnich 110 lat liczba mieszkańców Belgradu wzrosła 25-krotnie, a ilość dostarczanej wody 110 ra-zy. Zakład Wodociągowy i Przedsiębiorstwo Kanalizacyjne w Belgradzie zostały założone w 1892 r., a pier-wotny układ rozprowadzenia wody zaprojektował inżynier Oskar Smreker z Mannheim. Smreker połączył zasi-lanie w wodę ze źródła i z rzeki Sawy w celu zaopatrzenia mieszkańców w wodę bezpośrednio ze zbiorników miejskich, a Zakład Wodociągowy w Belgradzie został uznany za jeden z wiodących zakładów użyteczności publicznej tamtych czasów w Europie.
Niedoinwestowanie i zawirowania lat 90. sprawiły jednak, że układ zaopatrzenia miasta w wodę gwałtownie podupadł. Znaczące dotacje zagraniczne, szczególnie z Niemiec, i udziały inwestycyjne zarządu miasta w wy-sokości ok. 30 mln euro poprawiły kondycję Zakładu Wodociągowego, jego zdolności pro...