- szansą dla rozwoju gmin i regionu
cz. II

Andrzej Malwiński

Czy w interesie gmin leży wykorzystywanie gazu czy oleju opałowego, podczas gdy na ich obszarze lub w regionie występują niewykorzystane zasoby paliw? W czyim interesie następuje realizacja tych źródeł i kto uzyskuje z tego dochody i korzyści? Na pewno nie gmina.


Środki finansowe z tego tytułu opuszczają gminy i nie uczestniczą w dalszym obrocie gospodarczym, a dochody funkcjonujących przedsiębiorstw energetycznych są tak nikłe, że korzyści budżetu gminy są prawie żadne. Wykorzystując własne zasoby paliw, ograniczamy odpływ środków finansowych z gminy. Tworząc własny rynek paliw, zwiększamy aktywizację zawodową, a tym samym zmniejszamy bezrobocie. Obniżając koszty energii (lokalne paliwa są tańsze), przyczyniamy się do wzrostu konkurencyjności wytwarzanych na obszarze gminy wyrobów i usług. Zwiększając wielkość środków finansowych w obrocie na obszarze gminy, a tym samym dochodowość osób fizycznych i prawnych, powodujemy zwiększony dopływ środków do budżetu gminy i wzrost jej dochodowości.

Tania energia konwencjonalna to przeszłość
Kolejna kwestia to rzekomo nieopłacalny rozwój energetyki odnawialnej (teza budowana w odniesieniu do energetyki wiatrowej i fotowoltaicznej). Tymczasem przy określaniu kosztów energii pochodzącej z paliw kopalnych nie uwzględnia się w zasadzie kosztów zewnętrznych, to znaczy ekologicznych oraz związanych z nimi kosztów społeczn...