Akredytowane laboratoria badawcze w systemie zagospodarowania odpadów
Laboratoria badawcze kontrolujące jakość i efektywność prowadzonych działań pełnią niezwykle istotną funkcję w całym systemie zagospodarowania odpadów. Przedsiębiorcy i instytucje podejmują decyzje w oparciu o dostarczone im wyniki, jednakże nie są w stanie ocenić ich poprawności – mogą jedynie przyjąć dostarczone wyniki za poprawne i zdać się na kompetencje laboratorium. Jest to jeden z wielu powodów przemawiających za celowością akredytacji laboratoriów.
W odpowiednich rozporządzeniach w sposób jednoznaczny wskazuje się konieczność wykonania badań przez odpowiednio przygotowane do tego laboratorium. Dotyczy to m.in. ustalania warunków, w których uznaje się, że odpady nie są niebezpieczne (DzU z 2004 r. nr 128, poz. 1347, § 3), badania składowisk wchodzących w zakres monitoringu (DzU z 2002 r. nr 220, poz. 1858, § 3 ust. 6) oraz stwierdzania prawidłowości wykonania prac polegających na usuwaniu wyrobów zawierających azbest (DzU z 2004 r. nr 71, poz. 649, § 7 ust. 4).
By uniknąć nieporozumień z uznaniem uzyskanych wyników za prawidłowe, badania powinny być przeprowadzane przez odpowiednio przygotowane i z...