Efektem dużej podaży sezonowej produktów smażonych, szczególnie w nadmorskich miejscowościach, jest produkcja znacznych ilości odpadowych olejów jadalnych. Średnie tygodniowe zużycie tłuszczu do smażenia w punkcie gastronomicznym oscyluje wokół 50 dm³. Natomiast wymianę tłuszczu w urządzeniach do smażenia przeprowadza się raz przeciętnie na tydzień.

Naukowe Koło Chemików Politechniki Gdańskiej prowadziło w latach 2002-2004 we Władysławowie¹ badania mające na celu określenie możliwości zagospodarowania olejów i tłuszczów odpadowych. W trakcie badań przeprowadzono także ankietę dotyczącą sposobu postępowania z zużytymi olejami pochodzącymi z lokalnych punktów gastronomicznych.

Ankieta
Informacje dotyczące sposobu postępowaniu z zużytymi olejami i fryturą uzyskano na podstawie ankiet przeprowadzonych w barach i restauracjach we Władysławowie, Pucku i Helu. Wyniki rozpoznania z ok. 50 obiektów gastronomicznych w 2004 r. wskazują na niewielkie zainteresowanie ankietowanych dalszymi losami zużytego oleju (63% ankietowanych nie wiedziało, dokąd trafia zużyty przez nich olej). Według uzyskanych informacji, 63% oleju trafia do specjalistycznych firm, a w 79% badanych obiektach olej wymieniany jest częściej niż raz w tygodniu. W zaledwie 33% obiektów zbiorowego żywienia w codziennej pracy używane są zmywarki. Wynika to z dość powszechnego stosowania naczyń jednorazowych. Mało popularne okazały się montowane w zlewach rozdrabniacze do odp...