Z grupy 35 projektów z ochrony środowiska, przesłanych w sierpniu 2004 r. do Brukseli, Komisja Europejska rozpatrzyła i zaakceptowała 22 wnioski, przewidziane do finansowania z Funduszu Spójności.

Na wsparcie tych przedsięwzięć, które porządkują gospodarkę wodno-ściekową zarezerwowano w budżecie unijnym 504 mln euro. Pozostałe złożone projekty (13), które obejmują również porządkowanie gospodarki odpadowej, po ich uzupełnieniu będą rozpatrzone w 2005 r.
O najwyższe dotacje z Funduszu Spójności ubiegały się m.in. Bydgoszcz i Łódź oraz Tychy, Zabrze i Bytom.
W Bydgoszczy ze środków unijnych modernizowana będzie magistrala wodociągowa. Przedsięwzięcie to ma na celu dostosowanie jakości wody do picia do standardów unijnych. O dofinansowanie tej inwestycji stara się Miejskie Przedsiębiorstwo Wodociągów i Kanalizacji. Projekt zgłoszony do Funduszu Spójności przewiduje również rozbudowę m.in. sieci kanalizacyjnej, budowę stacji unieszkodliwiania osadów ściekowych w oczyszczalni „Fordon” oraz rekultywację pól irygacyjnych i Kanału Bydgoskiego. Realizacja przedsięwzięcia kosztować będzie ponad 141 mln euro. Inwestor oczekuje na wsparcie unijne w wysokości 98 mln euro.
O niewiele mniejszą dotację na porządkowanie gospodarki wodno-ściekowej ubiega się Łódź. Realizacja zadania, które obejmuje modernizację oczyszczalni ścieków (II faza), sieci kanalizacyjnej i systemu zaopatrzenia w wodę, pochłonie 188 mln euro. Miasto liczy na 94 mln euro z Fund...