XXVI Zgromadzenie Ogólne Związku Miast Polskich

W XXVI Zgromadzeniu Ogólnym ZMP, które odbyło się w Gdańsku (3 i 4 marca), wzięło udział ponad 150 przedstawicieli miast. Jednym z najistotniejszych tematów poruszanych na spotkaniu była polska polityka miejska oraz umieszczenie jej zasad w powstającym Narodowym Planie Rozwoju.


Miasta są nie tylko centrami rozwoju lokalnego i regionalnego, ale również pełnią funkcje szczególne – stołeczne, historyczne, religijne, turystyczne, gospodarcze, uzdrowiskowe itd. W tym sensie ich działania daleko wykraczają poza ustawową definicję gminy, której zadaniem własnym jest zaspokajanie zbiorowych potrzeb miejscowej społeczności.
Jednocześnie miasta w coraz większym stopniu stają się skupiskami poważnych problemów społecznych, gospodarczych i ekologicznych. Stąd mieszkańcy coraz częściej decydują się na przeprowadzkę do pobliskich miejscowości, które są pod wieloma względami tańsze, oferują czystsze środowisko i lepszą jakość otoczenia.

Polityka, której nie ma
Ta sytuacja stała się wyzwaniem dla wszystkich miast na świecie. Władze publiczne państw członkowskich UE postanowiły systemowo przeciwdziałać dalszej degradacji obszarów miejskich. Podjęto zarówno działania kierunkowe, które w 1985 r. zwieńczyła Europejska Karta Miejska, jak i konkretne programy regionalne, rządowe i międzynarodowe. Obecnym ich wyrazem jest Inicjatywa Wspólnotowa URBAN, która będzie ulegać dalszemu wzmocnieniu, t...