W Polsce od lat zaniedbywane było zagadnienie prowadzenia racjonalnej gospodarki odpadami stałymi. Powszechnie przyjętym rozwiązaniem stał się wywóz odpadów na lepiej lub gorzej urządzone składowiska, które stanowią zagrożenie dla środowiska. Przystępując do Unii Europejskiej i podpisując Traktat Akcesyjny, Polska przyjęła na siebie zobowiązania, związane z uwzględnieniem w naszym prawie i działaniach logicznych rozwiązań systemowych gospodarki odpadami.
Pojedynczy samorząd nie jest w stanie, w sposób kompleksowy i ekonomiczny, uporać się z tym trudnym zadaniem własnym. W celu rozwiązania tego problemu powstał Związek Komunalny Gmin „Czyste Miasto, Czysta Gmina” z siedzibą w Kaliszu. Skupia on 19 miast i gmin z województw wielkopolskiego i łódzkiego, zamieszkałych przez ok. 320 tys. mieszkańców.

Makieta Zakładu w Prażuchach Nowych

Powołując Związek, gminy założycielskie chciały na wiele lat rozwiązać problem gospodarowania odpadami komunalnymi na swoim terenie w sposób kompleksowy i racjonalny, zgodny z przepisami polskimi i dyrektywami unijnymi, mając na uwadze przede wszystkim dbałość o ludzi i środowisko. Celem Związku było wybudowanie Zakładu Utylizacji i Unieszkodliwiania Odpadów Komunalnych, pracującego w oparciu o najlepsze dostępne technologie, oraz stworzenie systemu zapewniającego skierowanie strumieni...