W przeszłości ideałem była trwałość. Niezależnie od tego, czy ktoś robił ręcznie parę butów, czy też budował katedrę, twórcza i produkcyjna energia wszystkich ludzi była nastawiona na maksymalizację trwałości produktu.

Jednakże wraz z przyśpieszeniem ogólnego tempa zmian w społeczeństwie, ekonomia trwałości jest – i musi być – zastępowana przez ekonomię krótkotrwałości. Unikając wiązania się sztywnymi formami i funkcjami, tworzymy rzeczy na krótki użytek albo też próbujemy robić takie produkty, które można by było przystosować do zmienionej sytuacji. Szybko wkraczamy w epokę krótkotrwałych produktów wykonywanych krótkotrwałymi metodami w celu zaspokojenia krótkotrwałych potrzeb. W ten sposób przepływ rzeczy przez nasze życie staje się jeszcze bardziej szalony. Stoimy w obliczu rosnącego napływu przedmiotów przeznaczonych do wyrzucenia po jednorazowym użyciu, nietrwałej architektury, wynajmowanych dóbr i artykułów pierwszej potrzeby przeznaczonych na niemal natychmiastową śmierć.

Fazy życia produktu
Wszelkie produkty, które są wytworem ludzkiego działania, zmieniają nasze otoczenie. Samo powstanie „nowego dobra” jest złożonym procesem, który zmienia środowisko. Użytkowanie oraz funkcje produktu wpływają na ekosystem. Poszczególne fazy, czyli cykl życia produktu, są różne i w złożony sposób wpływają na równowagę systemu.
Obecna wiedza upoważnia do stwierdzenia, że każdy produkt w sobie właściwy sposób oddziałuje...