Program Odnowy Wsi wywodzi się z krajów Europy Zachodniej i sięga swoją historią siedemdziesiątych lat XX w. Pierwsze działania notuje się w Bawarii i Badenii-Wirtembergii, a następnie w Dolnej Austrii. Obecnie realizowany jest w większości krajów europejskich.

W Polsce Program Odnowy Wsi znalazł podatny grunt do rozwoju na Opolszczyźnie, gdzie działa bardzo dobrze już od 1997 r. Za przykładem tego regionu do programu przyłączają się coraz liczniejsze wsie, m.in. pomorskie i śląskie.
Ideą Programu Odnowy Wsi jest aktywizacja mieszkańców, zainteresowanie ich własną wsią i bardzo szeroko pojętą tożsamością miejsca, tradycją i kulturą przy równoczesnym zapewnieniu wszelkich osiągnięć współczesnej techniki. Należy podkreślić, że Program Odnowy Wsi nie ogranicza się jedynie do konserwatorskiej ochrony zabytków i tworzenia skansenów z reliktów budownictwa wiejskiego, nie jest też akcją narzuconą odgórnie w trybie administracyjnym ani nie popiera idei upodobniania wsi do miasta i bezkrytycznego przenoszenia wzorców miejskich na wieś.
Istotną zachętą do przystępowania poszczególnych sołectw do Programu Odnowy Wsi jest szansa na uzyskanie dotacji unijnych.
Zaletą obszarów wiejskich jest to, że są przeciwstawieniem zurbanizowanych terenów miejskich. Przypisana do nich otwarta przestrzeń, zieleń i spokój kształtowały się przez wiele lat bez większych problemów, a wynikało to z naturalnego układu – wieś to ludzie zajmujący się rolnictwem. Przemiany za...