Z dr inż. Beatą B. Kłopotek, zastępcą dyrektora Departamentu Polityki Ekologicznej w Ministerstwie Środowiska, rozmawia Małgorzata Olsztyńska

Jaki jest główny cel ustawy o zużytym sprzęcie elektrycznym i elektronicznym?
Głównym celem ustawy jest transpozycja prawodawstwa unijnego w tym zakresie, czyli dyrektywy o zużytym sprzęcie elektrycznym i elektronicznym. Jednym z istotnych wymogów dyrektywy jest osiągnięcie poziomów selektywnego zbierania sprzętu przeznaczonego dla gospodarstw domowych w wysokości 4 kg/mieszkańca. Kraje członkowskie muszą ten poziom uzyskać do 2006 r., a Polska otrzymała dwuletni okres przejściowy, tzn. mamy czas do 2008 r. Poza tym w dyrektywie określono poziomy recyklingu i odzysku dla poszczególnych grup sprzętu – również tutaj Polska uzyskała dwuletni okres przejściowy (do 2008 r.). Istotną zmianą – w stosunku do innych, podobnych dyrektyw – jest to, że to wprowadzający sprzęt (m.in. producenci) są odpowiedzialni za zorganizowanie i sfinansowanie całego systemu zbierania, transportu, odzysku i unieszkodliwiania odpadów, które powstają z zużytego sprzętu elektrycznego i elektronicznego (EiE). Ponadto ci, którzy wprowadzają na rynek sprzęt dla gospodarstw domowych, są obowiązani do wpłacenia zabezpieczenia finansowego. Może ono przybierać różne formy: przystąpienia do organizacji odzysku sprzętu EiE, depozytu, gwarancji bankowej lub ubezpieczenia.
Dyrektywa dokonuje także podziału na tzw. sprzęt star...

Wykup dostęp do płatnych treści Portalu Komunalnego!

Chcesz mieć dostęp do materiałów Portalu Komunalnego Plus?