Prace nad stworzeniem kompleksowego systemu gospodarki odpadami dla Zielonej Góry rozpoczęto pod koniec lat 80. Pierwszym krokiem było zinwentaryzowanie w 1983 r. w „Raporcie o stanie środowiska naturalnego miasta Zielonej Góry” elementów związanych z gromadzeniem, transportem i deponowaniem odpadów komunalnych i przemysłowych powstających w granicach miasta.
Podsumowanie, zawierające wnioski doraźne i długoterminowe, stanowiło podstawę opraco¬wania harmonogramu realizacyjnego, będącego załącznikiem do Uchwały Rady Miasta w sprawie miejskiego programu ochrony środowiska.
Systemowy sposób postępowania z odpadami wytwarzanymi w obrębie miasta zapoczątkowała budowa w 1994 r. komunalnej kompostowni odpadów a w 2000 r. sortowni odpadów opakowaniowych. Powodem tych inwestycji była zbyt mała powierzchnia ówcześnie, eksploatowanego składowiska odpadów oraz zablokowanie możliwości budowy nowego składowiska poza granicami miasta.

Miejski system gospodarki odpadami
W 1993 roku uchwalono miejski system gospodarki odpadami. Kompleksowość systemu polega na objęciu zakresem działania wszystkich odpadów – ko¬munalnych, przemysłowych i użyt¬kowych – powstających na terenie miasta, bez względu na miejsce ich powstawania. Zintegrowanie systemu, to ustalenie wielkości bilansowych, orga¬nizacji i technologii na poziomie gromadzenia, transportu, utylizacji i zbytu odpadów. Wyodrębnione moduły wymagały szczegółowego określenia na etapie planowania, programo¬wania, projektowania, wykonawstwa i eksploatacji. W sposób niezamierzony okazało się, że tym samym wyprzedziliśmy czas, tworząc system w całości odpowiadający obecnym wymogom prawa unijnego, a tym samym naszego, krajowego.
Na terenie Zielonej Góry zorganizowanym systemem wywozu odpadów łącznie z możliwością prowadzenia selektywnej zbiórki objętych jest 100% gospodarstw domowych i zakładów prowadzących działalność gospodarczą. Aby wysegregować ze strumienia odpadów komunalnych odpady użytkowe ustawionych zostało na terenie miasta 1749 różnokolorowych pojemników, o pojemności 1,1 m, na makulaturę, szkło, tworzywa sztucz¬ne, tekstylia, a ponadto kontenery na odpady wielkogabarytowe oraz pojemniczki i worki na odpady niebez¬pieczne jak baterie i lekarstwa.

Zakład gwarantuje ciągłość i nieprzerwaność świadczonych usług, zgodnie z miejskim planem gospodarki odpadami.


Zakład Gospodarki Komunalnej i Mieszkaniowej
Operatorem usług odbioru odpadów od właścicieli nieruchomości z terenu Zielonej Góry wraz z ich zagospodarowaniem i unieszkodliwianiem jest obecnie Zakład Gospodarki Komunalnej i Mieszkaniowej. Pobierając opłatę zryczałtowaną przeliczoną na jednego mieszkańca w zamian zapewnia: podstawienie pojemników lub kontenerów „zielonych” na odpady niesegregowane
w ilości wystarczającej na ich pomieszczenie, pojemników „kolorowych” do selektywnej zbiórki makulatury, tworzyw sztucznych szkła i tekstylii w ilości objętej miejskim systemem gospodarki odpadami „PREKO ZG” (18% pojemności pojemników „zielonych”), nieodpłatne przekazywanie właścicielom domków jednorodzinnych dwóch na miesiąc ”przezroczystych” worków na odpady zbierane selektywnie, podstawienie na terenie osiedla i opróżnianie co dwa tygodnie, kontenera na odpady wielkogabarytowe, prowadzenie stałej konserwacji, naprawy i systematycznej wymiany podstawionych pojemników i kontenerów na odpady zbierane nieselektywnie i selektywnie, systematyczny, co najmniej raz w tygodniu, wywóz odpadów niesegregowanych
(z pojemników zielonych), systematyczny, co najmniej raz na dwa tygodnie i dodatkowo wg zgłoszenia, wywóz odpadów zbieranych selektywnie (z pojemników kolorowych), odbiór na telefon z mieszkania starych lodówek, zamrażarek telewizorów, kwalifikowanych jako odpady niebezpieczne, bezpłatny odbiór zebranych od mieszkańców przez Administrację Osiedla zużytych baterii elektrycznych, przeprowadzenie dwa razy w roku, wiosną i jesienią, wg ustalonego harmonogramu, zbiórki odpadów wielkogabarytowych z terenu całego miasta (wystawki).
ZGKiM przeprowadza także termiczną utylizację odpadów w procesie kompostowania i bezpiecznego ich składowania wg najlepszej dostępnej techniki wymaganej prawem polskim i unijnym, sortowanie, belowanie, transport i recykling zebranych selektywnie odpadów, takich jak makulatura, tworzywa sztuczne, szkło, tekstylia, stare meble, lodówki, telewizory, itp., utylizację starych lodówek, telewizorów i baterii elektrycznych.
Zakład bezpłatnie przekazuje kompost, w ilościach proporcjonalnych do ilości produkcji
i obsługiwanych mieszkańców objętych zryczałtowaną umową na usuwanie odpadów.
Dział Zagospodarowania Odpadów w Raculi bezpłatnie przyjmuje odpady
z gospodarstw domowych w ilości do 1 m3 dowiezionych środkiem transportowym mieszkańca.
Zakład gwarantuje ciągłość i nieprzerwaność świadczonych usług, zgodnie z miejskim planem gospodarki odpadami, ciągłą mobilności pojazdów do wywozu odpadów poprzez posiadanie pojazdów rezerwowych i własnej bazy warsztatowej, wymaganą prawem miejscowym kolorystykę pojemników, kontenerów
i pojazdów, fachową obsługę przez osoby posiadające wymagane prawem certyfikaty kompetencji zawodowych z zakresu transportu rzeczy i unieszkodliwiania odpadów, ubezpieczenie szkód powstałych w wyniku prowadzonej działalności np. za potrącenie źle zaparkowanego samochodu czy uszkodzenie pergoli, prowadzenie powszechnej i ciągłej edukacji ekologicznej w zakresie ochrony środowiska przed odpadami w Miejskim Centrum Edukacji Ekologicznej ZGKiM-u przy ul. Witebskiej 2a w Zielonej Górze, w tym szkolenie zarządców i administratorów nieruchomości z przepisów prawa ochrony środowiska, gospodarki odpadami oraz utrzymania porządku i czystości, przeprowadzenie, co najmniej raz w roku miejskiej akcji sprzątania świata, którą poza terenami leśnymi i komunalnymi objęte są również tereny osiedlowe, stałe doradztwo prawne w stosowaniu przepisów Prawa Ochrony Środowiska, Ustawy o odpadach oraz Ustawy o utrzymaniu czystości i porządku w gminie,
ZGKiM przejmuje pełną odpowiedzialność administracyjną, cywilna i karną za odpady przekazane umową.

Wojciech Janka
ZGKiM Zielona Góra