Niemiecki porządek
Skończyła się era, w której praktykowano grzebanie odpadów na składowiskach, a potem zapominano o nich, tworząc w efekcie wiele skażonych miejsc. Ta fundamentalna zmiana stanowi milowy krok w ochronie środowiska, porównywalny z wprowadzeniem katalizatorów w samochodach – mówił Jurgen Trittin, niemiecki minister środowiska, komentując wprowadzenie w Niemczech nowych przepisów z zakresu gospodarki odpadami. Zgodnie z nimi, odpady komunalne będą musiały być zagospodarowywane w taki sposób, aby wykluczyć możliwość ich negatywnego oddziaływania na wody podziemne i powietrze. Wszystkie odpady nadające się do ponownego wykorzystania będą poddawane recyklingowi, a pozostałe przetwarzane na energię. Dzięki nowym przepisom i już zainwestowanym środkom (7,5 mld euro) korzyści odniosło zarówno środowisko, jak i społeczeństwo (powstało 15 tys. nowych miejsc pracy). Wdrożenie nowych regulacji ma zaowocować w przyszłości wzbogaceniem się Niemiec, które liczą na zyski z eksportu sprzętu i usług konsultingowych, opartych na zdobywanych właśnie doświadczeniach.
Źródło: Waste Management World, 9-10/2005



„Kioto” dla miast
Włodarze ponad 70 miast świata debatowali w San Francisco nad problemem uczynienia miejskiego życia bardziej zrównoważonym i przyjaznym środowisku. Przedstawiciele Londynu, Teheranu, Rio de Janeiro, Sydney, Szanghaju oraz miast Ameryki Północnej podpisali porozumienie urbanistyczno-środowiskowe, zawierające 21 kryteriów, zgodnie z którymi życie miast można uczynić bardziej przyjaznym środowisku. Odnoszą się one do takich dziedzin jak energia, odpady, projektowanie miast i zieleni, transport, zdrowie oraz zaopatrzenie w wodę. W zależności od tego, jakie kryteria zostaną spełnione, przyznawane będą miastu punkty (gwiazdki) w skali od jednego od czterech. Wymogi w zakresie odpadów przewidują m.in. całkowite odejście od składowania oraz ich spalanie do 2040 r. Można to osiągnąć poprzez wdrażanie programów recyklingu i kompostowania, a także przyjęcie prawa wspierającego ograniczenie zużycia produktów nie nadających się do odzysku. Inne zawarte w dokumencie mierniki określają m.in. 10-procentową produkcję energii ze źródeł odnawialnych (do 2012 r.) oraz taką samą oszczędność zużycia energii.
Źródło: Waste Management Word, 9-10/2005



Chińska energia z odpadów
Chiny budują pierwszą w swojej historii elektrownię, która wykorzystywać będzie odpady wytwarzane w gospodarstwach domowych. Obiekt powstaje na obszarze 6 ha w regionie Tianjin, a szacowany dzienny przerób odpadów wynosi 1200 ton. W skali roku oznacza to ok. 400 tys. ton odpadów i oszczędność blisko 48 tys. ton węgla. Elektrownia budowana jest na japońskiej technologii TAKU-MA, a jej koszt wyniesie 60 mln dolarów.
Chińskie władze zapowiedziały na najbliższe lata szerokie inwestycje w odnawialne źródła energii po to, by uczynić ten kraj bardziej przyjaznym zrównoważonemu rozwojowi. W ostatnich latach w Chinach wyraźnie wzrosło tempo rozwoju, które wiąże się z rosnącym zapotrzebowaniem na surowce naturalne oraz wysokim zanieczyszczeniem środowiska przyrodniczego. Stąd kraj ten produkuje najwięcej na świecie CO2. Chińskie władze twierdzą, że nowa polityka, inicjatywy wspierające „zielony” biznes oraz wzrost cen na surowce naturalne spowodują zwiększenie zainteresowania recyklingiem. Z drugiej strony, polityka ta może przyczynić się do nasilonego importu z Europy odpadów nadających się do recyklingu.
Źródło: Waste Management World, 9-10/2005



Trujące elektrownie
Fundacja WWF opublikowała listę 30 europejskich elektrowni, które najbardziej zatruwają środowisko. Głównym kryterium była produkcja CO2 na 1 kWh. Listę otwiera elektrownia na węgiel brunatny Agios Dimitrios w Grecji. Kolejne miejsca zajmują Niemcy z dziewięcioma, Polska z pięcioma oraz Włochy, Hiszpania i Wielka Brytania z czterema elektrowniami. W wykazie znalazły się przede wszystkim elektrownie na węgiel kamienny. – Sektor energetyczny jest odpowiedzialny za produkcję do atmosfery 37% CO2 – powiedziała Imogen Zethoven, rzeczniczka WWF. – Dla zmniejszenia efektu cieplarnianego konieczne jest znalezienie dla tego sektora alternatywnych źródeł energii, takich jak gaz i paliwa odnawialne. W najbliższych 20 latach wiele elektrowni na węgiel kamienny zostanie zamkniętych, a wprowadzenie w ich miejsce nowego źródła energii, jakim jest gaz, pozwoli na ograniczenie emisji CO2 o niemal 48%. Gdyby natomiast wprowadzić na ich miejsce odnawialne źródła energii, emisję można by ograniczyć o 73%.
Kluczową rolę do odegrania przy ograniczeniu emisji CO2 ma handel emisjami. Fundacja WWF podejmuje działania na rzecz wprowadzenia limitów na produkcję CO2 oraz promowania inwestycji w odnawialne źródła energii. Tylko takie działania mogą zmusić elektrownie do używania czystego gazu lub paliw odnawialnych.
Źródło: Edie News


Zielona taksa
Od 12 września br. pasażerowie British Airways płacą kilka funtów więcej za bilety lotnicze. Jest to rekompensata za zanieczyszczenia środowiska spowodowane lotem. Uzyskane w ten sposób środki posłużą do finansowania projektów związanych z oszczędzaniem energii. Wielkość dodatkowej opłaty zależy od dystansu, który pokonuje samolot, np. pasażerowie latający na trasie Londyn-Paryż płacą dodatkowo 5 funtów, Londyn-Los Angeles – 13 funtów, a Londyn-Sydney – 25 funtów. W ten sposób brytyjskie linie lotniczej pokazują rządowi, że poważnie traktują kwestię generowanych przez siebie zanieczyszczeń.
Źródło: European Information Energy



Kierunek – konsolidacja
W październiku obiegła świat wiadomość, że grupa SULO kupuje Cleanaway Deutschland. Oprócz rynku niemieckiego transakcja obejmuje też działalność Cleanaway w Austrii, Szwajcarii, Szwecji i państwach nadbałtyckich. Wartość tej transakcji to 570 mln euro. Jej skutkiem będzie powstanie drugiego co do wielkości przedsiębiorstwa gospodarki odpadami w Niemczech i piątego w Europie. Powstałe po połączeniu przedsiębiorstwo w 200 firmach lokalnych i 20 zakładach przetwarzania odpadów zatrudniać będzie ok. 8 tys. pracowników. Aby transakcję uznać za dokonaną, potrzebna jest jeszcze zgoda Niemieckiego Urzędu Antymonopolowego.
(ps)


Opracowała: Alicja Kostecka