Wspólną cechą obiektów gospodarki ściekowej (OGŚ) jest to, że zwykle znajdują się w sąsiedztwie skupisk ludzkich, a zakres ich oddziaływania na środowisko jest wielokierunkowy. Problematyka identyfikacji źródeł oraz charakterystyki oddziaływania tych obiektów jest od wielu lat przedmiotem badań i publikacji.

OGŚ to m.in. systemy kanalizacyjne i sieciowe pompownie ścieków, gminne i miejskie oczyszczalnie ścieków, punkty i stacje zlewne ścieków dowożonych, a także obiekty gospodarki osadowej, w tym instalacje do termicznej przeróbki osadów ściekowych. Jest ich w Polsce kilkanaście tysięcy (w tym kilka tysięcy stanowią oczyszczalnie ścieków). Większość z nich, wg art. 51 ust. 1 Ustawy z 27 kwietnia 2001 r. – Prawo ochrony środowiska (P.o.ś.; DzU nr 62, poz. 627, z późn. zm.) oraz § 2 ust. 1 pkt 38 i § 3 ust. 1 pkt 72 i 72a Rozporządzenia Rady Ministrów z 9 listopada 2004 r. w sprawie określenia rodzajów przedsięwzięć mogących znacząco oddziaływać na środowisko oraz szczegółowych uwarunkowań związanych z kwalifikowaniem przedsięwzięcia do sporządzenia raportu o oddziaływaniu na środowisko (DzU nr 257, poz. 2573, z późn. zm.), należy do grupy przedsięwzięć mogących znacząco oddziaływać na środowisko.
Oddziaływanie OGŚ obejmuje głównie ludzi, powietrze, wody powierzchniowe i podziemne oraz powierzchnię ziemi, klimat akustyczny i walory estetyczne krajobrazu. Fakt, że w pobliżu OGŚ na stałe lub okresowo przebywają ludzie, sprawia, iż muszą być stosowane ...