Gminy jako jednostki przestrzenne konkurują między sobą, podobnie jak przedsiębiorstwa działające w jednej branży. Przedmiotem walki pomiędzy podmiotami lokalnej administracji samorządowej jest przede wszystkim pozyskanie znaczących inwestorów, zarówno krajowych, jak i z udziałem kapitału zagranicznego.

Liczba i wielkość podmiotów gospodarczych nie tylko stanowi jeden z podstawowych wskaźników charakteryzujących potencjał ekonomiczny danej gminy, ale również istotnie wpływa na ocenę miejscowych władz przez społeczeństwo. Lokalizacja nowych firm i rozwój dotychczasowych przyczynia się do zmniejszania bezrobocia, a tym samym do wzrostu ogólnego poziomu życia mieszkańców. Wzrost aktywności przedsiębiorców ma jednocześnie pozytywny wpływ na zwiększanie dochodów samorządu, które z kolei mogą być przeznaczone na inwestycje komunalne, np. z zakresu infrastruktury technicznej. Obszar gminy staje się coraz bardziej atrakcyjnym miejscem działania dla różnorodnych placówek usługowo-produkcyjnych. Mamy zatem do czynienia ze złożonym mechanizmem rozwoju społeczno-gospodarczego, w którym stymulujące znaczenie przypisuje się miejscowym elitom zarządzającym.
Władze administracyjne mogą prowadzić swoją politykę gospodarczą na wiele sposobów, przy wykorzystaniu mniej lub bardziej wyrafinowanych metod oddziaływania na potencjalnych inwestorów. Tego rodzaju zadaniami najczęściej zajmuje się wyodrębniona komórka (stanowisko) w strukturze organizacyjnej urzędu. Od przygotowa...