Aby edukacja była skuteczna, warto jest wykorzystywać różne narzędzia edukacyjne, dzięki którym szkolna codzienność nabiera barw. Wycieczki poza mury szkoły, spotkania ze specjalistami i entuzjastami, konkursy, pikniki i przedstawienia. Wszystkie te sposoby z powodzeniem mogą być wykorzystywane również w edukacji ekologicznej.
Często jednak pojawia się jeden, aczkolwiek podstawowy problem: Skąd wziąć na to wszystko pieniądze? Okazuje się, że dotyczy on również warszawskich szkół i przedszkoli.

Laureaci konkursu grantowego

Dowiedzieliśmy się o tym, gdy przy przygotowywaniu programu „Zielona Polska. Zielona Warszawa. Zielony Targówek” przeprowadzaliśmy konsultacje z Urzędem Dzielnicy i pracującymi na warszawskim Targówku nauczycielami.
Ponieważ dobrych pomysłów na uatrakcyjnienie zajęć przedszkolnych i szkolnych pedagogom nie brakuje, Fundacja wraz z firmą Procter & Gamble postanowiła opracować program grantowy, który wsparłby ich realizację (firma Procter & Gamble ma swoją siedzibę na terenie Targówka).
Konkurs grantowy „Zdrowie i Ekologia” był pierwszą tego typu inicjatywą podjętą wspólnie przez organizację pozarządową i firmę w Warszawie. Jego zadaniem była m.in. motywacja nauczycieli do opracowania własnych programów edukacyjnych, łączących dwa nierozerwalne zagadnienia: zdrowie i ekologię, a także ich promocja.
W ramach konkursu pięć programów edukacyjnych otrzymało grant w wysokości 1000 zł. Każdy z nich zapewnia finansowanie zajęć i szkolnych atrakcji poświęconych ochronie zdrowia i przyrody przez trzy miesiące. I tak przykładowo w Przedszkolu nr 119 dzieci będą sprawdzać czystość swoich podwórek i uczyć rodziców segregowania odpadów. Uczniowie Szkoły Podstawowej nr 285 – zgodnie z hasłem „W zdrowym ciele zdrowy duch” – odbędą szereg pieszych wycieczek, podczas których obserwować będą zmiany zachodzące w przyrodzie. Młodzież z Gimnazjum nr 143, wspierana przez nauczycieli biologii i chemii, zorganizuje seminarium dla rodziców na temat zanieczyszczeń powietrza, wody, gleby i odpadów opakowaniowych.
Autorskie programy edukacyjne, przygotowane w ramach konkursu, zamieszczone zostaną w internetowej bazie dobrych materiałów ekoedukacyjnych (www.ekoedukacja.pl). W ten sposób będą mogły być wykorzystane przez nauczycieli z innych szkół w całej Polsce.
Z naszych doświadczeń wynika, że warto wspierać pedagogów w ich codziennych działaniach, a forma dotacji (grantu) na realizację programu edukacyjnego spotyka się z dużym zainteresowaniem i uznaniem z ich strony. Jestem pewna, że wartość grantów zostanie wielokrotnie pomnożona przez ich pomysły, pracę i zaangażowanie, a przyznane dotacje można potraktować jako dobrą inwestycję.
Fundacja planuje rozszerzenie programu grantowego na całą Polskę.

Ewa Smolska
Fundacja Nasza Ziemia