Nowa organizacja
Po uzyskaniu stosownych zezwoleń od prezesa UOKiK 3 lutego br. podpisano akt notarialny, zawiązujący spółkę ElektroEko Organizacja Odzysku Sprzętu Elektrycznego i Elektronicznego. Tym samym w Polsce zakończył się kolejny etap prac wdrożeniowych dyrektywy WEEE i budowy systemu odzysku i recyklingu. Akcjonariuszami spółki zostali CECED Polska, Philips Lighting, GE i Osram. Priorytetem organizacji są działania operacyjne, a jednym z pierwszych i najistotniejszych zadań będzie wyznaczenie stawek opłaty recyklingowej oraz rozpoczęcie procesu zbiórki i przetwarzania. Powołano również Zarząd spółki. Jego prezesem został Grzegorz Skrzypczak. Ukonstytuowała się także Rada Nadzorcza, na czele której stanął Wojciech Konecki, dyrektor generalny CECED Polska. Więcej informacji na temat organizacji można znaleźć na stronie internetowej www.elektroeko.pl.

Kredyt na innowacyjną technologię
Bank Gospodarstwa Krajowego udzielił pierwszego kredytu z Funduszu Kredytu Technologicznego (FKT). Umowę podpisano ze spółką Agra Eko Service, która przeznaczy środki na przerób odpadów foliowych na paliwa i parafinę. FKT powstał na podstawie ustawy z 29 lipca 2005 r. o niektórych formach wspierania działalności innowacyjnej. Państwowy BGK przyjmuje wnioski trzy razy do roku (w kwietniu, lipcu i październiku) w 28 placówkach Banku. Pożyczka udzielana przez BGK jest kredytem inwestycyjnym. Uzyskujące ją przedsiębiorstwo musi nie tylko zainwestować w nowoczesne technologie, ale również je wdrożyć. Kredyty mogą dotyczyć też usług. Innowacyjna technologia nie musi być związana z ekologią. W 2006 r. Bank będzie dysponował 170 mln zł, pochodzącymi z budżetu. Kwota kredytu nie może przekraczać 2 mln euro (nawet 50% kredytu może zostać umorzone). Na pożyczkę nie mogą liczyć przedsiębiorcy w złej sytuacji finansowej bądź w okresie restrukturyzacji, a także działający w branży hutnictwa żelaza i stali, górnictwa węgla i rybołówstwa. Innowacyjność technologii musi być potwierdzona przez jednostkę naukową, centrum badawcze lub stowarzyszenie naukowo-techniczne.

W pigułce
Na stronach internetowych Ministerstwa Środowiska można znaleźć zestawienie opublikowanych rozporządzeń do ustawy z 29 lipca 2005 r. o zużytym sprzęcie elektrycznym i elektronicznym. Spis ten, zamknięty 27 stycznia br., zawiera osiem aktów prawnych (patrz: www.mos.gov.pl/odpady/zuzyty_sprzet/zestawienie).

Czarny scenariusz KIG
Jak wynika z raportu Krajowej Izby Gospodarczej, Polsce w najbliższych latach nie uda się wywiązać z obowiązku odzysku i recyklingu odpadów opakowaniowych i poużytkowych, nałożonego przez Unię Europejską. Za niewykonanie tych wymogów na Polskę mogą być nałożone kary finansowe oraz może zostać ograniczona możliwość korzystania z unijnych środków pomocowych. Według wstępnych badań, do zrealizowania ustawowych obowiązków w tym roku zabraknie nam ok. 100-200 tys. ton odpadów opakowaniowych zbieranych selektywnie. Ostrożnie można szacować, że od 2007 r. do pełnej realizacji wymagań w zakresie odzysku w 2014 r. zabraknie co najmniej 400-500 tys. ton odpadów opakowaniowych rocznie. Główną barierą w osiągnięciu tych celów będzie niewystarczająca zbiórka selektywna. Bez dynamicznych działań administracji publicznej, wydawania materiałów informacyjnych, wprowadzenia niezbędnych zmian przepisów prawnych, poprawy funkcjonowania w kraju systemu EMAS i innych międzynarodowych standardów środowiskowych oraz współpracy z gremiami konsultacyjnymi i doradczymi osiągnięcie limitu 55% recyklingu i 60% odzysku w 2014 r. będzie niezwykle trudne. KIG uważa, że administracja rządowa powinna jak najszybciej zwiększyć kampanię informacyjną, dotyczącą obowiązków, korzyści i zagrożeń wynikających z ustawy o obowiązkach przedsiębiorców w zakresie gospodarowania niektórymi odpadami oraz o opłacie produktowej i opłacie depozytowej. Polscy przedsiębiorcy również są zainteresowani wsparciem budowy systemu odzysku i recyklingu w naszym kraju, proponują więc utworzenie Narodowego Programu Odzysku Opakowań. Ma to zapewnić od przyszłego roku większy odzysk opakowań. Program ten działałby na zasadzie dobrowolnego porozumienia uczestników łańcucha recyklingu.

Z odpadami po wiedeńsku
W Krakowie ma powstać osiem Zbiorczych Punktów Gromadzenia Odpadów (ZPGO). Będą one rozstawione w różnych dzielnicach. Władze miasta wzorują się na pomysłach innych europejskich miast, m.in. Wiednia. W punktach będą znajdowały się kontenery na plastik, metal, szkło, tworzywa sztuczne, gruz budowlany, zużyty sprzęt RTV i AGD oraz odpady zielone. Będą to ogrodzone, oświetlone i monitorowane miejsca o powierzchni ok. 18-25 arów. Wokół zostanie zasadzona zieleń. Dotychczas Wydział Gospodarki Komunalnej i Ochrony Środowiska wystąpił do Wydziału Architektury i Urbanistyki o wydanie tzw. decyzji ustalających lokalizację inwestycji celu publicznego, które wskażą, w jakich miejscach można wybudować punkty gromadzenia odpadów. Jeszcze dokładnie nie wiadomo, kiedy powstaną, ponieważ procedura decyzyjna może potrwać kilka miesięcy. W budżecie miasta jednak nie zarezerwowano pieniędzy na budowę ZPGO. Władze liczą na to, że znajdą się prywatne firmy chętne do budowy i prowadzenia tego typu punktów.

Najpierw plakat
W Szczecinie ruszył projekt edukacyjny pt. „Odpowiedzialny mieszkaniec – Mamy rady na odpady”, którego organizatorem jest Fundacja Kultury i Sportu „Prawobrzeże”. Projekt potrwa do wakacji. Jego celem jest podniesienie poziomu świadomości społecznej i ekologicznej, upowszechnienie wiedzy na temat ograniczenia produkcji odpadów i ich selektywnej zbiórki, lansowanie postaw proekologicznych w nowoczesnym społeczeństwie obywatelskim i promocja szczególnie uzdolnionych dzieci. Pierwszym etapem przedsięwzięcia jest konkurs plastyczny dla dzieci i młodzieży. Najlepsza praca zostanie wydrukowana w formie plakatu, który następnie posłuży do promocji całej akcji. W konkursie mogą uczestniczyć osoby w wieku 8-18 lat. Ich zadaniem jest przygotowanie pracy o tematyce ekologicznej, propagującej segregację odpadów, którą należy nadesłać do 10 kwietnia br. Zwycięski plakat zostanie wydrukowany w nakładzie 10 tys. egzemplarzy i rozpowszechniony na terenie Szczecina. Honorowy patronat nad konkursem objął prezydent Szczecina Marian Jurczyk. Kolejnym etapem ekologicznego projektu będą warsztaty dla radnych rad osiedli z całego miasta. Ich efektem ma być mapa punktów, w których najlepiej umieścić pojemniki do selektywnej zbiórki odpadów. Następnie przyjdzie pora na seminarium z udziałem zarządców nieruchomości. Ostatni, czwarty etap, to działania edukacyjne i informacyjne, adresowane do wszystkich szczecinian. Projekt został dofinansowany ze środków unijnych.

Kolumnę opracowała Katarzyna Terek